www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

Γενικά
 Anubis Comics Forum : Γενικά
Τίτλος Τίτλος: Τι comic διάβασα πρόσφατα (Κλειδωμένο μήνυμα Κλειδωμένο μήνυμα) ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 27 Σεπτεμβρίου 2012 στις 8:03μμ | IP Logged  

Ο Millar πραγματικα ειναι απο τους καλυτερους. Μαλιστα μου αρεσε η ιδεα που ειχε δηλωσει για τον Superman. Οταν η Warner Bros. εψαχνε σκηνοθετη και σεναριογραφο για νεα ταινια του Superman,  ο Millar μαζι με τον Matthew Vaughn ειχαν προτεινει σαν ιδεα μια τριλογια παρομοια με το LOTR στη διαρκεια.

Μια 8ωρη τριλογια η οποια θα δειχνει ολοκληρη τη ζωη του Superman. Δλδ θα αρχιζει με τις πρωτες μερες του Krypton μεχρι το φιναλε, οπου ο Superman θα χανει τις δυναμεις του, καθως ο ηλιος φτανει στο supernova.
Σαν ιδεα μου αρεσε, αλλα δεν νομιζω οτι θα ηταν πετυχημενο σαν μια 8ωρη τριλογια.

Αν ηταν σε μορφη μινι σειρας, ανετα θα ηταν πετυχημενο. Για παραδειγμα παρτε το North and South. Ηταν μινι σειρα με 3 μερη. Το 1ο μερος ηταν 6 επεισοδια με διαρκεια 90 λεπτα το καθενα. Το ιδιο με το 2ο μερος. Το 3ο μερος ηταν 3 επεισοδια παλι με διαρκεια 90 λεπτα το καθε επεισοδιο. Χωρις τις διαφημισεις, φυσικα! Οποτε εχουμε και λεμε 540 (1ο μερος) + 540 (2ο μερος) + 270 (3ο μερος) = 1350 λεπτα. Δλδ 22 ωρες και 50 λεπτα ολο μαζι!

Αυτη η διαρκεια θα ηταν αρκετη για την τριλογια του Millar. Τουλαχιστον θα βλεπαμε ολη τη ζωη του Superman. Το διο θα μπορουσε να γινει και με τον Batman, τον Green Lantern, ή ακομα και με την Marvel. Με ενα budget αστρονομικου ποσου θα ηταν εφικτο και μαλιστα με τιτλο DC Comics presents...

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Απεσταλμένο: 12 Οκτωβρίου 2012 στις 7:54μμ | IP Logged  

Διαβασα Batgirl #13,Batman #13,Uncanny Avengers #1.

-Το Batgirl δεν μου αρεσε.Μη εχοντας διαβασει τα προηγουμενα τευχη (δεν ηξερα τι γινοταν) δεν με επεισε να συνεχισω την σειρα.Βασικα το διαβασα μονο και μονο επειδη ηταν ο προλογος του "Death of the Family".Μετριο ως κακο σεναριο,αλλα πολυ καλο σχεδιο απο Ed Bennes!Καλυτερο και απ'του Lee...Βαθμος: 2.5/5
-To Batman #13 εσπειρε!Οριστε ο πραγματικος προλογος του "Death of the Family"!Ετσι Snyder τρελανε μας!Δεν το εχετε διαβασει;Τι καθεστε και περιμενετε;Καντε το,τωρα!Τυπικα ΤΟ comic της εβδομαδας!Βαθμος: 5/5

-Διαβασα και το Uncanny Αvengers #1.Καλουτσικο ηταν.Δεν μπορω να πω ως ξετρελαθηκα κιολας...Βασικα το σεναριο ηταν λιγο απ'ολα και ο Remender δινει προδιαγραφες για ενα καλο story-arc.Για να δουμε...Βαθμος(επιεικως): 4/5

That's all,folks!

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 30 Νοεμβρίου 2012 στις 9:29μμ | IP Logged  

Superman: Earth One Vol. 2

Πραγματικα δεν εχω λογια. Ο Straczynski κανει πολυ καλη δουλεια και απο οτι φαινεται επεται συνεχεια. Η ιστορια ξεκιναει απο εκει που τελειωσε. Ολοι οι χαρακτηρες ειναι πολυ καλογραμμενοι. Ειδικα ο Superman, καθως στο story νιωθει πως ειναι να εισαι ενας απλος ανθρωπος. Απο story παει πολυ καλα. Προχωραει ομαλα μεχρι το τελος και γινεται η εισαγωγη νεω χαρακτηρων που θα μας τραβηξει το ενδιαφερον στη συνεχεια. Το σκιτσο συνεχιζει να ειναι πολυ καλο.

Πραγματικα, αν φανατικος των original universes της DC και της Marvel, αρχιζω να λατρευω μονο την Earth One. Μεχρι τωρα 3 χαρντκαβερς της Earth One (Superman Vol. 1, 2 και Batman Vol. 1) με καλογραμμενο σεναριο και εξαιρετικο σχεδιο. Αψογο characterization και ενδιαφερουσα πλοκη που προχωραει ομαλα με χωρις ομως να λειπει η δραση.
Χαιρομαι που η DC δινει μεγαλη σημασια σε αυτο το project και αναφερομαι στην ποιοτητα των ιστοριων καθως και στο οτι το format της εκδοσης ειναι χαρντκαβερ. Αν και παιρνω μονο σοφτκαβερς, η σειρα DC: Earth One αξιζει να ειναι χαρντκαβερ και με το παραπανω.

Περιμενουμε:
Batman: Earth One Vol. 2
Wonder Woman: Earth One Vol. 1
Nightwing: Earth One Vol. 1
Green Lantern: Earth One Vol. 1
Justice League: Earth One Vol. 1

falconara90
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 19 Αυγούστου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Βόρεια Προάστια
Απεσταλμένο: 01 Δεκεμβρίου 2012 στις 11:37μμ | IP Logged  

Spider-Man Back in Black, Justice League # 4 και τα πρώτα τεύχη από TMNT της IDW.

το πρώτο ήταν αρκετά καλό. σύντομο και περιεκτικό. δεν ήταν τίποτα τρελό, αλλά εξυπηρετεί άψογα το σκοπό του.

για κάποιο λόγο ένιωσα σα να έβλεπα anime. δηλαδή, διάβαζα- διάβαζα και κατ' ουσίαν δεν συνέβη σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ σε ολόκληρο το τεύχος. (είχε όμως πολλά teasers για το μέλλον)

το TMNT είναι αμφιλεγόμενο. το πρώτο τεύχος ήταν χλιαρό και με έκανε να σκεφτώ "όχι ρε π***τη μου, μαλακία είναι η σειρά". όταν όμως πέρασα στο δεύτερο τεύχος και μετά, το λάτρεψα. ένα μειονέκτημα που έχει η σειρά είναι το σχέδιο. το ξεπερνάς όμως. έχω φτάσει στο τεύχος 6 και ανυπομονό να διαβάσω και τα υπόλοιπα.

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 02 Δεκεμβρίου 2012 στις 9:18πμ | IP Logged  

Εχω ξεκινησει το Matters of Life and Death.(Spider-man)Εχω πει οτι ο Slott δινει ρεστα?Οτι καλυτερο εχω διαβασει (μεχρι στιγμης) απο Spidey τα τελευταια χρονια...

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 15 Δεκεμβρίου 2012 στις 9:07μμ | IP Logged  

Διβασα (ξαναδιαβασα μαλλον) το Batman Earth One.

(Spoilers)

Η ιστορια οντως ειχε αλλαγες.Το "οπλο" αυτου του βιβλιου ειναι οι χαρακτηρες.Ολοι ειναι πολυ καλα δομημενοι και εδιαφεροντες και-σελιδα με σελιδα-παρουσιαζουν μια αλλη πτυχη του εαυτου του τους.Εμενα προσωπικα ο χαρακτηρας που με επεισε και τον πιστεψα ηταν ο Bullock!Οχι οτι οι αλλοι δεν αξιζαν,αλλα αυτος-πως να το πω-με κερδισε.Ολο αυτο το στυλ του "φαντασμενου παρουσιαστη αστυνομικων σειρων" που στη συνεχεια βγαζει παθος και δεος για αυτο που κανει,παροτι δεν ξερει σε τι κοσμο ζει...με επεισε.Λατρεψα την σχεση μεταξυ Alfed-Bruce η οποια ειχε τις δυσκολιες τις,αλλα το τελος τους δικαιωνει.Λατρεψα επισης την σχεση μεταξυ Gordon-Bullock,οπου ο πρωτος εχει το στυλ ενος "διευθαρμενου" αστυνομικου τυπου "Κανω στραβα τα ματια",για να προστατεψει αυτους που αγαπαει.Συνολικα,ολοι οι χαρακτηρες (σχεδον) ηταν ενδιαφεροντες ενω φροντιζει ο Johns να μην εχει παραπονο κανεις απο κανεναν!

Ενα αλλο μεγαλο + αυτου του βιβλιου,επισης,ειναι το σχεδιο του Frank.Παροτι τον εχω συνηθισει σε Superman style,εδω του βγαζω το καπελο!Πολυ ομορφα backgrounds και πολυ καλοι φωτισμοι στα προσωπα και στα φοντα των χαρακτηρων.Οι σκηνες δρασης αξιοζηλευτες ενω στο τελος δινει ρεστα!

Λοιποοον,αυτο που δεν μου αρεσε-με παραξενεψε για την ακριβεια ηταν η εμφανιση του Penguin.Και η θεση του χαρακτηρα ως δημαρχος του Gotham,δεν ηταν και η καλυτερη τοποθετηση.Μου φανηκε πολυ "κομπαρσος" αφου να φανταστειτε εμφανιστηκε σε ολο το νοβελ (το οποιο ειναι 144 σελ.) μονο 13 σελιδες!ΟΚ,'νταξει δεν εχω να προσθεσω τιποτα,αλλα θεωρω οτι δεν επαιξε δυνατο και μειζωνα ρολο στην ζωη του Bruce.Ενας αλλος "κορμπασος" που δεν μου αρεσε ηταν ο Birthday Boy.Πολυ ξεκαρφωτος.Δε λεω θα ηταν ενδιαφερον χαρακτηρας αν μας φανερωνε λιγο περισσοτερο τις σκεψεις και τις προθεσεις του.Δεν υπηρχαν αυτοι οι διαλογοι βλεπετε μεταξυ ηρωα και κακου.Ενω το αλλο?Το σωματοτυπο του θυμιζει πολυ Bane.Αnyways...

Γενικα απο το story δεν συγκινηθηκα.Περιμενα παραπανω.Δεν ενιωσα αυτο το "κατι" που ενιωσα και στο αντιστοιχο Superman Earth One.
Συνοψιζοντας,ειναι πολυ καλο ως προς τη δομη των χαρακτηρων (σχεδον ολων),εχει πολυ ωραιο σχεδιο ενω διαβαζετε ευχαριστα!Αλλα (προσωπικη αποψη) το Batman Year One ΔΕΝ το ξεπερναει με την καμια...

Το τελος του βιβλιου σε αφηνει με ενα ερωτημα (?) και καταλαβαινετε τι ακριβως θελω να πω.

Οverall,nice try.Για να δουμε τι θα δουμε...

7.5/10

Δεν μπορείτε να καταχωρήσετε απάντηση.
Αυτό το μήνυμα δεν είναι προσβάσιμο.

<< Προηγούμενη Σελίδα από 44
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum