www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

SUPERMAN
 Anubis Comics Forum : SUPERMAN
Τίτλος Τίτλος: SUPERMAN MODERN AGE COLLECTED EDITIONS ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
AngelCyke
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 04 Δεκεμβρίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 20 Φεβρουαρίου 2012 στις 10:53μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Καλησπέρα παιδιά! Μιας και εγώ δεν είμαι γνώστης του DC Universe (έχω διαβάσει μόνο ο,τι έχει εκδόσει η Anubis στα ελληνικά) και επειδή θα ήθελα να αρχίσω να ασχολούμαι πιο πολύ με αυτό, θέλω τη βοήθεια όσων είναι καλοί γνώστες του DC Universe. Παρακάτω σας παραθέτω ένα link που περιέχει όλα τα Collected Editions του Superman στο site της Wikipedia. Θέλω να κάνετε το εξής:

Όσοι από εσάς έχετε χρόνο & διάθεση θέλω να πάτε σε αυτό το link, στο section "4.7 Modern Superman". Όπως βλέπετε, υπάρχουν περίπου 80 Paperbacks (ξεκινώντας με το Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow?), που καλύπτουν τη χρονική περίοδο 1986 - Present (ομιλώ σε αληθινό χρόνο, όχι σε χρόνο κόμιξ). Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου φτιάξετε τον ΕΙΚΟΣΑΛΟΓΟ σας, να επιλέξετε δηλαδή τα 20 Καλύτερα (για εσάς) Story Arks του Superman και να μου τα γράψετε σε μία λίστα. Όταν γράψουν αρκετοί, θα δω ποια 20 Paperbacks πήραν τις περισσότερες ψήφους (ποια αναφέρθηκαν πιο πολύ δηλαδή) και θα τα αγοράσω και τα 20.

ΚΑΝΟΝΕΣ/ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ (Διαβάστε σας παρακαλώ πριν προχωρήσετε):

1) Δεν με ενδιαφέρουν ιστορίες που εκδόθηκαν πριν το 1986. Οτιδήποτε έχει εκδοθεί πριν το "Crisis on Infinite Earths" με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Οι λόγοι καθαρά προσωπικοί. Ενδιαφέρομαι μόνο για το Modern Age του Superman (πρώτο Paperback ξαναλέω το Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow?) από το 1986 έως και τώρα.

2) Σας παρακαλώ πολύ στη λίστα σας να γράφετε ΚΑΘΕΤΑ, ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ (1. Τάδε, από κάτω, 2) τάδε, κ.ο.κ) και με ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ. Δεν θελω η λίστα σας να πηγαίνει από το καλύτερο προς το χειρότερο (για εσάς) Paperback. Το site αυτό έχει τα 80 Paperbacks σε (όσο το δυνατόν καλύτερα πιστεύω) κατανοητή χρονολογική σειρά. Οπότε θέλω η λίστα σας να έχει τη χρονολογική μορφή της λίστας του site. (Μη δω π.χ. 1) Superman Godfall και από κάτω 2) The Man of Steel: Vol 1)

3) Ακόμα και αν έχει εκδόσει η Anubis μια σειρά στα ελληνικά (είτε σε Graphic Novel είτε σε κόμιξ), θέλω να την γράψετε (Superman: Godfall, Superman: For Tomorrow, Superman: Birthright, κλπ) αν φυσικά σας αρέσει.

4) Αν δεν μπορείτε να βρείτε 20 Paperbacks που σας αρέσουν, μην βάλετε 20 απλά και μόνο για να γεμίσετε τη λίστα. 20 είναι απλά το ανώτατο όριο. Βάλτε μόνο όσα σας αρέσουν και αγαπάτε. 17, 13, 8, 5, 3, δε με νοιάζει (Αλλά να θυμάστε: με χρονολογική σειρά, είναι σημαντικό αυτό)

5) Αν κάποια story arks έχουν πολλά acts/volumes γράψτε τα ως ένα (π.χ. 5) Superman: For Tomorrow Vol. 1, Vol. 2) ώστε να μην χαλάτε πολλές θέσεις στη λίστα σας. Τώρα, στην περίπτωση που ένα ark/volume πραγματικά δεν αξίζει (αν και μου φαίνεται απίθανο) γράψτε μόνο αυτά που σας αρέσουν.

6) ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δε θέλω να μου γράψετε Paperbacks που είναι αγαπημένα από το ευρύ κοινό αλλά εσάς ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ. Π.Χ. αν σε κάποιον πραγματικά δεν άρεσε το "The Death of Superman" και σκέφτεται "Καλά άμα δεν το γράψω θα με βρίσουν οι υπόλοιποι", καλύτερα να μην κάνει καθόλου λίστα. Θέλω να μου γράψετε τα Paperbacks που ΕΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΑΤΕ.

7)
Έχω κάνει ένα παρόμοιο thread για τo Modern Age του Batman. Αν θέλετε ρίξτε και εκεί μια ματιά, στο subforum του Batman. Σας ζητώ να κάνετε ακριβώς το ίδιο πράγμα για τον Batman αυτή τη φορά (τα 20 Καλύτερα Paperbacks/Story Arks του Batman).

P.S. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί έστω και λίγο με αυτή τη λίστα. Από εσάς πρακτικά εξαρτάται το τι θα αγοράσω και θα διαβάσω από την DC. Σε λίγο καιρό θα φτιάξω και ένα τρίτο thread όπου εκεί θα μου γράψετε 20 Paperbacks από όλο DC Universe (πάντα μετά το 1986) εκτός από Superman & Batman (JLA, Green Lantern, Flash, Wonder Woman, κλπ). Σκοπός μου είναι να έχω αγοράσει 60 Paperbacks από το DC Universe (60 συνολικά, δηλαδή 20 με Batman, 20 με Superman & 20 με υπόλοιπους ήρωες από το DC Universe) μέχρι και τις αρχές του 2013 (σε ένα χρόνο από τώρα δηλαδή). Εύχομαι να ήμουν όσο το δυνατόν πιο κατανοητός. Πάντως όποια απορία και αν έχετε μη διστάσετε να με ρωτήσετε.

Λοιπόν, το link για τα Paperbacks του Superman είναι το εξής:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Superman_comics

Και πάλι θερμά ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από AngelCyke στο 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:59μμ

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:36πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Αγορινα, γιατι να διαβασεις μονο Superman της Modern Age? Θα δυσκολευτεις παρα πολυ. Ο Superman αν και ειναι ο πρωτος υπερηρωας ειναι και ο πιο ελλατωματικος οσον αφορα το origin. Το εχουν ξεσκισει και καθε φορα βγαζουν νεο origins. Μετα το Crisis on Infinite Earths βγηκαν σιγουρα πανω απο 2 origins. Στον Batman, το Batman: Year One επαναπροσδιορισε καποια πραγματα απο το origin του. Τονιζω οτι οι απαρχες του Batman ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ σε μεγαλο βαθμο, απλως ξεκαθαριστηκαν καποια πραγματα στο παρελθον του ηρωα. Στον Superman, αλλαξε και αλλαζει σε καθε origin που βγαινει συνεχεια. Θα σου γραψω μονο καλες ιστοριες και δεν θα κολλησω σε continuity. Μην ανησυχεις, ολα ειναι μετα το 1986.

1. Superman: The Man of Steel Vol. 1-Vol. 6 (Το origin μετα το Crisis on Infinite Earths μεσα σε 6 τευχη και ισως το καλυτερο οrigin πανω στον Superman. Υπαρχουν αλλοι 5 τομοι. Ο πρωτος τομος ειναι ο βασικος αλλα και οι υπολοιποι τομοι ειναι το ιδιο καλοι.)
  2. The Death and The Return of Superman Omnibus (Τα εχει ολα μεσα).
  3. Superman: Red Son (Ο Superman σαν δικτατορας (Σταλιν) στη Σοβιετικη Ενωση.)
  4. Superman: Earth One (Ο Straczynski βιαζει κανονικα.)
  5. Superman: Secret Origins (Νεο origin απο τον Johns. Οταν βλεπεις Geoff Johns, ειναι εγγυηση.)
  6. Superman: Kryptonite Nevermore (Ειναι δεκαετιας '70, αλλα γραφει ο Dennis O'Neil και οταν γραφει ο O'Neil, εμεις σιωπαμε.)
  7. All Star Superman (Ο Morrison γ@μησε!)

Ποιο Superman: Birthright και μ@λ@κιες. Αυτα τα 7 ειναι απο τα καλυτερα comics με τον Superman. Διαβασε τα και σου εγγυομαι οτι θα σου αρεσουν. Καθε comic-fan ξερει οτι αυτα ειναι απο τα καλυτερα και τα πιο καλογραμμενα. Οποιος πει το αντιθετο ειναι ηλιθιος και αδαης.

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:47πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Thx Bats και μόνο που ασχολήθηκες Εύχομαι να μου προτείνουν και άλλα παιδιά τα δικά τους favorite paperbacks γιατί νιώθω πολύ  πίσω στην DC. Πήγαινε και στο threadaki του Batman αν δε σου κάνει κόπο 

Επεξεργασμένο από AngelCyke στο 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:52πμ

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 1:09πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

You're welcome!

brainiac
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 15 Απριλίου 2010
Περιοχή: School for Gifted Youngsters
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:14μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Δεν μ'αρέσει το Earth One και το Man of Steel vol.2-6 (ως
επί το πλείστον). Υποθέτω ότι είμαι ηλίθιος και αδαής.

Anyway, διάβασε τα All-Star Superman, Superman:
Birthright, Red Son, Secret Origin και αν θες κάτι πολύ
πιο πρόσφατο, διάβασε το Action Comics του Morrison.

Επίσης διάβασε τις δύο ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΈΣ ιστορίες του
Moore, For The Man Who Has Everything και Whatever
happened.....?.

Ευχάριστα διαβάζεται και το Brainiac του Johns, αλλά και
ένα μεγάλο μέρος του New Krypton Saga.

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:28μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Εγω θα σου'λεγα να διαβασεις το Earth One και το Secret Origins του Johns.

Και ρε φιλαρακι,60 ΤΡΒ΄s με τον Superman;Σιν αλλα 60 με τον Batman;(Συνολο : 120 ΤΡΒ΄s).Ποτε θα προλαβεις να τα αγορασεις ολα αυτα;Εγω το πολυ αγοραζω 2-3 ΤΡΒ΄s τον μηνα και παλι δεν προλαβαινω να αγορασω τοσα τον χρονο.Μιλαμε εσυ θα'χεις χροντρο παραδακι στην ακρη...

Καλυτερα να αγορασεις 30+30,να 'δεις αν σου αρεσουνε και μετα πηγαινε με τα 60+60...

Γνωμη μου παντα.

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 22 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:23μμ

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:05μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

the comic guide έγραψε:

Εγω θα σου'λεγα να διαβασεις το Earth One και το Secret Origins του Johns.

Και ρε φιλαρακι,60 ΤΡΒ΄s με τον Superman;Σιν αλλα 60 με τον Batman;(Συνολο : 120 ΤΡΒ΄s).Ποτε θα προλαβεις να τα αγορασεις ολα αυτα;Εγω το πολυ αγοραζω 2-3 ΤΡΒ΄s τον μηνα και παλι δεν προλαβαινω να αγορασω τοσα τον χρονο.Μιλαμε εσυ θα'χεις χροντρο παραδακι στην ακρη...

Καλυτερα να αγορασεις 30+30,να 'δεις αν σου αρεσουνε και μετα πηγαινε με τα 60+60...

Γνωμη μου παντα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου comic guide.. Πάντως με παρεξήγησες... Για αυτό τόνισα να διαβάσετε όλοι προσεκτικά τους Κανόνες. Είπα να κάνετε Εικοσάλογο από τον Κάθε Ήρωα. 60 Paperbacks θα αγοράσω στις αρχές του 2013 συνολικά. Δηλαδή 20 Superman, 20 Batman και 20 με τους υπόλοιπους χαρακτήρες από το DC Universe. Έκανα και update το πρώτο μου post για να μην μπερδευτούν και άλλοι. Και, παίδες είπα λίστες!! Γιατί στο τέλος του χρόνου θα κοιτάξω από όλα τα posts σας ποια Paperbacks έχουν τις περισσότερους ψήφους και με βολεύουν κάθετα γιατί θα τα εντοπίζω με το μάτι πιο εύκολα. Αν θέλετε Bold ακόμα καλύτερα   Δεν λέω κάτι ανήκουστο έτσι? Thx anyway

P.S. Ναι, έχω τρελά χοντρό παραδάκι στην άκρη, να ναι καλά η δουλειά μου

Επεξεργασμένο από AngelCyke στο 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:07μμ

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

AngelCyke έγραψε:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου comic guide.. Πάντως με παρεξήγησες... Για αυτό τόνισα να διαβάσετε όλοι προσεκτικά τους Κανόνες. Είπα να κάνετε Εικοσάλογο από τον Κάθε Ήρωα. 60 Paperbacks θα αγοράσω στις αρχές του 2013 συνολικά. Δηλαδή 20 Superman, 20 Batman και 20 με τους υπόλοιπους χαρακτήρες από το DC Universe. Έκανα και update το πρώτο μου post για να μην μπερδευτούν και άλλοι. Και, παίδες είπα λίστες!! Γιατί στο τέλος του χρόνου θα κοιτάξω από όλα τα posts σας ποια Paperbacks έχουν τις περισσότερους ψήφους και με βολεύουν κάθετα γιατί θα τα εντοπίζω με το μάτι πιο εύκολα. Αν θέλετε Bold ακόμα καλύτερα   Δεν λέω κάτι ανήκουστο έτσι? Thx anyway

P.S. Ναι, έχω τρελά χοντρό παραδάκι στην άκρη, να ναι καλά η δουλειά μου

Ουππππςςςςςς!

Οντως,σορρυ για την παρεξηγηση!Ημουν τοσο κουρασμενος σημερα που δεν εβλεπα τιποτα μπροστα μου!Και παλι σορρυ...

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:29μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

No problemo.. Γενικά πάντως σας το λέω μόνο και μόνο γιατί μέχρι του χρόνου τα παιδιά θα έχουν γράψει (εύχομαι) πάρα πολλά comments και προτάσεις, και θα είναι δύσκολο να τα εντοπίσω αν δεν τα γράφετε σε λίστα. Οπότε guys please:

ΚΑΘΕΤΑ, ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΑ και ΜΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ (και BOLD γιατί είμαι τυφλός)

Αυτά

brainiac
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 15 Απριλίου 2010
Περιοχή: School for Gifted Youngsters
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:47μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

All-Star Superman
Superman:Birthright
Superman:Red Son
Superman:Secret Origin

από το reboot διάβασε το Action Comics

For The Man Who Has Everything
Whatever happened.....?

deadpool max
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 28 Δεκεμβρίου 2011
Περιοχή: Arkham Asylum - Πτέρυγα υψηλής ασφαλείας
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 9:42μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην deadpool max

Superman: earth one
Superman: godfall
Superman: what happend...
Superman: red son
Superman: secret origins
Superman: the man of steel
Superman: escape from bizzaro world (geof johns)
Superman for the man who has everything
και μου αρεσε και το Superman brainiac from anubis
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή deadpool max's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από deadpool max

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 22 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:57μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Thx guys! Αν μπορείτε προτείνετέ μου και μερικά paperbacks για τον Batman αντίστοιχα στο thread που έχω κάνει στο subforum του Batman! 

Εάν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα, πρέπει πρώτα σύνδεση
Εάν δεν είστε ήδη εγγεγραμμένος χρήστης, πρέπει πρώτα Εγγραφή

ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum