www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

BATMAN
 Anubis Comics Forum : BATMAN
Τίτλος Τίτλος: BATMAN MODERN AGE COLLECTED EDITIONS ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
AngelCyke
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 04 Δεκεμβρίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 20 Φεβρουαρίου 2012 στις 11:05μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Καλησπέρα παιδιά! Μιας και εγώ δεν είμαι γνώστης του DC Universe (έχω διαβάσει μόνο ο,τι έχει εκδόσει η Anubis στα ελληνικά) και επειδή θα ήθελα να αρχίσω να ασχολούμαι πιο πολύ με αυτό, θέλω τη βοήθεια όσων είναι καλοί γνώστες του DC Universe. Παρακάτω σας παραθέτω ένα link που περιέχει όλα τα Collected Editions του Batman στο site της Wikipedia. Θέλω να κάνετε το εξής:

Όσοι από εσάς έχετε χρόνο & διάθεση θέλω να πάτε σε αυτό το link, στο section "6.4 Modern Batman". Όπως βλέπετε, υπάρχουν περίπου 80 Paperbacks (ξεκινώντας με το Batman: Year One), που καλύπτουν τη χρονική περίοδο 1986 - Present (ομιλώ σε αληθινό χρόνο, όχι σε χρόνο κόμιξ). Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου φτιάξετε τον ΕΙΚΟΣΑΛΟΓΟ σας, να επιλέξετε δηλαδή τα 20 Καλύτερα (για εσάς) Story Arks του Batman και να μου τα γράψετε σε μία λίστα. Όταν γράψουν αρκετοί, θα δω ποια 20 Paperbacks πήραν τις περισσότερες ψήφους (ποια αναφέρθηκαν πιο πολύ δηλαδή) και θα τα αγοράσω και τα 20.

ΚΑΝΟΝΕΣ/ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ (Διαβάστε σας παρακαλώ πριν προχωρήσετε):

1) Δεν με ενδιαφέρουν ιστορίες που εκδόθηκαν πριν το 1986. Οτιδήποτε έχει εκδοθεί πριν το "Crisis on Infinite Earths" με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Οι λόγοι καθαρά προσωπικοί. Ενδιαφέρομαι μόνο για το Modern Age του Batman (πρώτο Paperback ξαναλέω το Batman: Year One) από το 1986 έως και τώρα.

2) Σας παρακαλώ πολύ στη λίστα σας να γράφετε ΚΑΘΕΤΑ, ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ (1. Τάδε, από κάτω, 2) τάδε, κ.ο.κ) και με ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ. Δεν θελω η λίστα σας να πηγαίνει από το καλύτερο προς το χειρότερο (για εσάς) Paperback. Το site αυτό έχει τα 80 Paperbacks σε (όσο το δυνατόν καλύτερα πιστεύω) κατανοητή χρονολογική σειρά. Οπότε θέλω η λίστα σας να έχει τη χρονολογική μορφή της λίστας του site. (Μη δω π.χ. 1) Batman: Hush και από κάτω 2) Batman: Year One).

3) Ακόμα και αν έχει εκδόσει η Anubis μια σειρά στα ελληνικά (είτε σε Graphic Novel είτε σε κόμιξ), θέλω να την γράψετε (Batman: Hush, Batman: Face the Face, Batman: The Killing Joke, κλπ) αν φυσικά σας αρέσει.

4) Αν δεν μπορείτε να βρείτε 20 Paperbacks που σας αρέσουν, μην βάλετε 20 απλά και μόνο για να γεμίσετε τη λίστα. 20 είναι απλά το ανώτατο όριο. Βάλτε μόνο όσα σας αρέσουν και αγαπάτε. 17, 13, 8, 5, 3, δε με νοιάζει (Αλλά να θυμάστε: με χρονολογική σειρά, είναι σημαντικό αυτό)

5) Αν κάποια story arks έχουν πολλά acts/volumes γράψτε τα ως ένα (π.χ. 5) Knightfall: Part 1, Part 2, Part 3) ώστε να μην χαλάτε πολλές θέσεις στη λίστα σας. Τώρα, στην περίπτωση που ένα ark/volume πραγματικά δεν αξίζει (αν και μου φαίνεται απίθανο) γράψτε μόνο αυτά που σας αρέσουν.

6) ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δε θέλω να μου γράψετε Paperbacks που είναι αγαπημένα από το ευρύ κοινό αλλά εσάς ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ. Π.Χ. αν σε κάποιον πραγματικά δεν άρεσε το "The Killing Joke" και σκέφτεται "Καλά άμα δεν το γράψω θα με βρίσουν οι υπόλοιποι", καλύτερα να μην κάνει καθόλου λίστα. Θέλω να μου γράψετε τα Paperbacks που ΕΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΑΤΕ.

7)
Έχω κάνει ένα παρόμοιο thread για τo Modern Age του Superman. Αν θέλετε ρίξτε και εκεί μια ματιά, στο subforum του Superman. Σας ζητώ να κάνετε ακριβώς το ίδιο πράγμα για τον Superman αυτή τη φορά (τα 20 Καλύτερα Paperbacks/Story Arks του Superman).

P.S. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί έστω και λίγο με αυτή τη λίστα. Από εσάς πρακτικά εξαρτάται το τι θα αγοράσω και θα διαβάσω από την DC. Σε λίγο καιρό θα φτιάξω και ένα τρίτο thread όπου εκεί θα μου γράψετε 20 Paperbacks από όλο το DC Universe (πάντα μετά το 1986) εκτός από Superman & Batman (JLA, Green Lantern, Flash, Wonder Woman, κλπ). Σκοπός μου είναι να έχω αγοράσει 60 Paperbacks από το DC Universe (60 συνολικά, δηλαδή 20 με Batman, 20 με Superman & 20 με υπόλοιπους ήρωες από το DC Universe) μέχρι και τις αρχές του 2013 (σε ένα χρόνο από τώρα δηλαδή). Εύχομαι να ήμουν όσο το δυνατόν πιο κατανοητός. Πάντως όποια απορία και αν έχετε μη διστάσετε να με ρωτήσετε.

Λοιπόν, το link για τα Paperbacks του Batman είναι το εξής:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Batman_comics

Και πάλι θερμά ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από AngelCyke στο 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:58μμ

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:48πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Τι κολλημα ειναι αυτο που εχεις με το 1986 και μετα? Sorry, κιολας. Αν θες να διαβασεις καλα comics, μην καθεσαι σε χρονολογιες. Τα εχουμε ηδη αναφερει τα comics στο: Batman (αναλυση comics).

Το ξαναλεω. Αν το comic ειναι καλογραμμενο, τι σε νοιαζει αμα ειναι παλιο ή καινουργιο? Στα @ρχιδια σου! Σου αρεσε η ιστορια? Αυτο ηταν! Τελος!

Μονο οι μικρομυαλοι δημιουργουνε τον δαιμονα που λεγεται continuity και κολλανε εκει. Ο ιδιος ο Frank Miller, το ειπε καλυτερα και πιο σωστα απο ολους:

Δλδ οταν εχουμε ενα χαρακτηρα που υπαρχει σε μηνιαια βαση για 40 χρονια ή και παραπανω, ο αναγνωστης πρεπει να επιλεξει αναμεσα στις καλες ιστοριες και τις κακες. Επισης αν ενας δημιουργος ειτε δημιουργησει ενα χαρακτηρα η αφησει ανεξιτηλο το σημαδι του πανω του, ο αναγνωστης δεν μπορει να ειναι υποχρεωμενος να ακολουθει τυφλα οτι βλακειες βγαλει ο εκοδτικος οικος απο κει και περα. Το continuity ειναι ενας δαιμονας που δημιουργουν οι μικρομυαλοι.
Ουτως η αλλως, σαν κοινο ειμαστε οι απολυτοι κριτες για το τι ειναι αξιομνημονευτο.

Οσον αφορα τα comics, προσπαθω να μη σκεφτομαι με ελληνικα δεδομενα αλλα με αμερικανικα δεδομενα. Δεν εννοω οτι προσπαθω να σκεφτω σαν αμερικανακι αλλα οτι προσπαθω να σκεφτω πως κινειται η αγορα, η οποια (δυστυχως) εξαρταται ως επι το πλειστον απο τα αμερικανακια, οσον αφορα το υπερηρωικο comic.

Για παραδειγμα θα ηθελα πολυ να δω τον Superman να γινεται πιο dark αλλα αυτο δεν θα γινει ποτε. Ο Supes θα παραμεινει αδερφη, οσο κι αν θελω να αλλαξει, γιατι ειναι προφανες πως το αμερικανικο κοινο (ειδικα η πιτσικαρια) τον εχει συνηθισει ετσι, τον αγαπαει ετσι και τον θελει ετσι.

Ή ακομα θα ηθελα να δω τον Joker γραμμενο ετσι οπως θα επρεπε να ειναι πραγματικα αλλα ειναι flagship σαν κακος. Ετσι οπως ειναι γραμμενος τωρα, δεν αξιοποιουνται ολες οι δυνατοτητες του χαρακτηρα. Αν ομως τον γραφανε οπως επρεπε θα μπορουσε ανετα να ξεπερασει τις δυνατοτητες του. Για παραδειγμα, σκεφτειτε τον Joker του "Arkham Asylum" και πηγαινετε τον 3 βηματα παραπερα στην απολυτη τρελα!

Εν κατακλειδι ελπιζω ο φιλος μου ο Ουρλιαχτος Σαμανος να μου επιτρεψει να δανειστω μια φραση του.
"It's all about marketing - και τον κώλο μας να βαράμε κάτω, και πορείες έξω από τα Υπουργεία να κάνουμε, το marketing δεν το νικάμε!"

Επεξεργασμένο από Μπάτμαν στο 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 1:14πμ

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:57πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Δεν έχει να κάνει με το continuity έχει να κάνει ότι πρώτον, δε μου αρέσουν τα σκίτσα στα παλιά κόμιξ, δεν τα μπορώ πώς το λένε, και δεύτερον θα ασχολήθω και με silver/bronze age αλλά στο μέλλον. Θέλω πρώτα να ασχοληθώ με τα 90's (όπως κάνω και με τη Marvel παράλληλα) και σιγά σιγά θα πάω και προς τα πίσω.. Μη μου αγχώνεσαι .. Αν δε σου κάνει κόπο πάντως, πρότεινε μου κάποια paperbacks του Batman από τη Modern Age

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 1:07πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Δες οτι εχω προτεινει εγω στο thread που ανεφερα. Και αν θες καλα comics με καλο σκιτσο στα παλια comics, τσεκαρε το σκιτσο του Neal Adams. Ο τυπος απο το '68 που σχεδιαζε ηταν ετη φωτος μακρια απο την εποχη αυτη. Μιλαμε το σκιτσο του απο το '68 ηταν τοσο καλο που ταιριαζει περισσοτερο στα '90s και στην τωρα εποχη. Το στυλ του ειναι τοσο καλο που το βλεπεις και δεν καταλαβαινεις οτι ειναι παλιο. Ειναι διαχρονικο στυλ. Και παντα οποτε με εχει ρωτησει ποιος ειναι ο αγαπημενος μου σχεδιαστης παντα απαντω: Adams, με διαφορα!

deadpool max
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 28 Δεκεμβρίου 2011
Περιοχή: Arkham Asylum - Πτέρυγα υψηλής ασφαλείας
Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 9:28μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην deadpool max

μπορω να προτεινω δικα μου εκτος του καταλογου? (πολυ ωρεο θεμα θα βοηθησει κι εμενα γιατι ειμαι κι εγω νεος στην dc)
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή deadpool max's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από deadpool max

AngelCyke
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 21 Φεβρουαρίου 2012 στις 9:59μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Ok

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 22 Φεβρουαρίου 2012 στις 12:05πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Εγω παντως σου προτεινω να παρεις το Batman: Arkham Asylum.
Αυτο μονο να διαβασει κανεις και ειναι καλυμενος απο Batman.

deadpool max
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 22 Φεβρουαρίου 2012 στις 8:44μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην deadpool max

το εχω διαβασει και εγω και ηταν πολυ ωρεο!!!!!οποτε:
Batman: Year one
Batman: dark knight returns
Batman: Arkham asylum
Batman: Hush
Batman: dark victory
Batman: The Long Halloween (μου το προτειναν τα παιδια στο forum και το πηρα και ειναι τελειο)
Batman: The Killing joke
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή deadpool max's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από deadpool max

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 23 Φεβρουαρίου 2012 στις 1:13πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Βασικα εκανες ενα λαθος στη σειρα. Πρωτα ειναι το The Long Halloween και μετα το Dark Victory. Ουσιαστικα το Dark Victory ειναι το sequel του πρωτου. Επισης αξιζει και το Haunted Knight που δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα, αλλα ειναι η πρωτη συνεργασια Loeb και Sale. Αξιζουν γιατι τοτε ο Loeb εγραφε καλα... Τωρα ομως...

Loeb, συνεχισε να την παιζεις, αγορι μου. Κι εμεις θα συνεχισουμε να σε αγνοουμε...

deadpool max
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 23 Φεβρουαρίου 2012 στις 8:06μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην deadpool max

αχ δεν το προσεξα sorry... δεν μπορουσα να τα βαλω με χρονολογικη σειρα...!!!

thpn13
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 07 Σεπτεμβρίου 2012
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 4:31πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην thpn13

καλησπερα...ειμαι καινουριος στ φορουμ και καινουριος
γενικα στην ενασχοληση με τα κομικς. γιαυτο το λογο θα
ηθελα αν σας ειναι ευκολο να με κατατοπισετε λεγοντας μου
τι επιλογες θα επρεπε να κανω προκειμενου να διαβασω ΟΛΕΣ
τις ιστοριες του μπατμαν με σωστη χρονολογικη σειρα.
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή thpn13's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από thpn13

Killing_Joke
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 01 Αυγούστου 2011
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 9:03πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Killing_Joke

Καταρχας καλως ηρθες!
Μπορεις να αγορασεις τα Batman Chronicles που ναι με
χρονολογικη σειρα με εγχρωμο σχεδιο και μαλακο εξωφυλλο
τιμη 15 με 20 ευρω

Μετα μπορεις να παρεις τα Batman Archives που ναι ακριβα
περιπου 45 με 50 ευρω με σκληρο εξωφυλλο
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Killing_Joke's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Killing_Joke Επισκεφτείτε την Killing_Joke's Αρχική σελίδα του/της

Σελίδα από 2 Επόμενη >>
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum