www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

BATMAN
 Anubis Comics Forum : BATMAN
Τίτλος Τίτλος: BATMAN MODERN AGE COLLECTED EDITIONS ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 9:37πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Killing_Joke έγραψε:
Καταρχας καλως ηρθες!
Μπορεις να αγορασεις τα Batman Chronicles που ναι με
χρονολογικη σειρα με εγχρωμο σχεδιο και μαλακο εξωφυλλο
τιμη 15 με 20 ευρω

Μετα μπορεις να παρεις τα Batman Archives που ναι ακριβα
περιπου 45 με 50 ευρω με σκληρο εξωφυλλο

Ναι αλλα ετσι τον πας πολυ πισω.Φιλε μου,κοιτα οτι σε ενδιαφερει εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Batman_comics

Ολα ειναι σε χρονολογικη σειρα και σε περιοδους.Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με τον "Modern Batman",τα οποια καποια απο αυτα εχουν βγει σε τομους η σε τευχη στα Ελληνικα.Ελπιζω να βοηθησα.Αν εχεις καμια απορια,ρωτα ελευθερα!

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 2:17μμ

thpn13
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 07 Σεπτεμβρίου 2012
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 12:10μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην thpn13

ξεκινωντας με τα chronicles και συνεχιζωντας με τα
archives
ουσιαστικα διαβαζω τις ιστοριες απο την πολυ αρχη μεχρι
το
ττελοσ της; το site που μου εστειλες ειναι μεν πολυ
χρησιμο
αλλα καπως παραξενο για μενα γιατι μου φαινεται ωκεανος
εγω εχω βρει αυτο
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%
BC
%CE%B1%CE%BD . θα με βοηθησει καθολου;ή τελικα να
ξεκινησω
με αυτα που προτεινει ο killing joκε;
. δεν εχω κανενα
προβλημα να ξεκινησω απο τα πολυ παλια. αυτο θελω αλλωστε

Επεξεργασμένο από thpn13 στο 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 12:50μμ
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή thpn13's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από thpn13

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 2:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Εγω θα σου συνιστουσα να ξεκινησεις με το "Batman: Year One"(την αρχη της "Modern Age"),το οποιο εχει βγει και στα Ελληνικα.Ουσιαστικα ειναι πως ξεκινησε ο χαρακτηρας.

Τελος αν ηθελες,θα μπορουσες να δοκιμασεις το "Batman: Earth One" το οποιο ειναι και αυτο ειναι origin story αλλα με μια πιο συγχρονη ματια.

Οτι αλλο θες,ρωτα ελευθερα!

thpn13
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 2:39μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην thpn13

θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε με 2 λογια την
διαφορα του modern age απο το chronicle και ποιο θα ηταν
καλητερο να ξεκινησω προκειμενου να εχω σωστη χρονολογικη
σειρα. απο οτι εψαξα παντως πρωτο οπωσ ειπεσ φιλε the comic
guide ειναι το year one ανεξαρτητα ποια σειρα ξεκινησω.
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή thpn13's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από thpn13

AngelCyke
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 04 Δεκεμβρίου 2011
Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 3:31μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Παιδιά περίμενα να εκδώσει η Anubis το Batman: Earth One στα εληνικά, αλλά δεν άντεξα και το αγόρασα στα αγγλικά.. Ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλό.. Τώρα καταλαβαίνω αυτό που είχε αναφερθεί σε ένα άλλο topic (δε θυμάμαι από ποιον) και έλεγε ότι η DC είναι πολύ καλύτερη της Marvel όσον αφορά το θέμα Villains. Πραγματικά ισχύει.. Πολύ ωραίο το Νέο Σύμπαν της DC, το Earth One.. Και το Superman: Earth One ήταν καλό, αλλα το Batman ήταν πραγματικά το κάτι άλλο. Περιμένω με ανυπομονησία το Volume 2.

Τhpn13, όσον αφορά την ερώτησή σου, θα σου απαντήσω όσο πιο απλά μπορώ.

Τα Batman Chronicles & Batman Archives είναι τόμοι που κάνουν reprint τις παλιές κλασικές ιστορίες του Batman (δηλαδή Batman #1 - onwards και Detective Comics #27 - onwards), καλύπτουν δηλαδή την περίοδο 1939 - 1985/1986 (μέχρι και το Crisis on Infinite Earths). 

H Modern Age καλύπτει αυτό που λέμε τη σύγχρονη εποχή του Batman, δηλαδή από το 1986 έως και σήμερα. Οπότε αν θες να διαβάσεις τα πάντα από Μπάτμαν (πράγμα σχεδόν αδύνατο!) ξεκινάς από τα Chronicles & Archives και μετά συνεχίζεις με την Modern Age.

Για περισσότερη βοήθεια έλεγξε το παρακάτω link, το οποίο εμένα με έχει βοηθήσει πολύ:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Batman_comics#Collected _editions

Εύχομαι να σε βοήθησα

thpn13
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 3:36μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην thpn13

φιλε μου πιστεψε με ηταν κατατοπιστικοτατο!!!! σ ευχαριστω
παρα πολυ!!!! θα ηθελα επισης να κανω μια τελευταια
ερωτηση. ολα αυτα τα κομικσ ειναι μεταφρασμενα η οχι;

Επεξεργασμένο από thpn13 στο 07 Σεπτεμβρίου 2012 στις 3:41μμ

AngelCyke
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 04 Δεκεμβρίου 2011
Απεσταλμένο: 08 Σεπτεμβρίου 2012 στις 7:31πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην AngelCyke

Όχι, τα περισσότερα δεν είναι.. Λίγα έχει μεταφράσει η Anubis, όπως το Batman: Hush (2003), Batman: Face the Face (2006), Batman & Son (2006), Batman: The Resurrection of Ra's Al Ghul (2007), Batman: R.I.P. (2008) & Batman: Battle for the Cowl (2009).

Τα περισσότερα θα τα βρεις στα αγγλικά

Επεξεργασμένο από AngelCyke στο 08 Σεπτεμβρίου 2012 στις 7:41πμ

Εάν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα, πρέπει πρώτα σύνδεση
Εάν δεν είστε ήδη εγγεγραμμένος χρήστης, πρέπει πρώτα Εγγραφή

<< Προηγούμενη Σελίδα από 2
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum