www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

X-MEN
 Anubis Comics Forum : X-MEN
Τίτλος Τίτλος: Wolverine and the X-men ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
Rogue_Queen
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 28 Απριλίου 2009
Περιοχή: Arkham Asylum - Πτέρυγα υψηλής ασφαλείας
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 28 Φεβρουαρίου 2012 στις 4:09μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Rogue_Queen

Δεν αναφέρομαι για τη παιδική σειρά, που έδειχνε στο ’λτερ κάποτε, αλλά για τη νεα σειρά κόμικ που γράφει ο Aaron! 

Τα γεγονότα διαδραματίζονται αμέσως μετά το σχίσμα των Χ-μεν όπου ο Γούλβεριν παίρνει μια ντουζίνα και βάλε μαθητές με το μέρος του και αποφασίζει να ξανανοίξει το σχολείο για μεταλλαγμένους....ε.... χαρισματικούς νέους στο Westchester! Στη διεύθυνση αναλαμβάνουν να τον βοηθήσουν η Κίττυ ως συνδιευθύντρια και ο Χανκ ως υποδιεθυντης. Στο υπόλοιπο προσωπικό εγραζομένων είναι ο Γκάμπιτ, ο Iceman, η Ρέιτσελ, ο Cannonball, Chamber, Frenzy,η Husk, Karma, Doop και η Ρογκ δεν έχω καταλάβει τελικά με ποιους πήγε. Α και επιστάτης είναι ο Toad.

Tα διαβάζει κανείς; Εγώ ναι και ως τώρα τα απολαμβάνω πάρα πολύ ευχάριστα. Ξεφεύγουν από τα τυπικά Χ-μεν που είναι ολο μπελάδες-κακοί-αδικία και απαισιοδοξία.. Είναι ένα πιο ελαφρύ κλίμα, πολύ γέλιο και δίνεται αρκετή βάση και σε δευτερεύοντες χαρακτήρες. Δε λέω, πάλι υπάρχει σαματάς και κακό, αλλά όχι με βαρετή χροιά! Ίσως ένα μείον είναι ότι οι κύριοι κακοί στην αρχή είναι το Hellfire Club (αλλά τα παιδιά) και δε μπορείς να τους πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Αλλά και πάλι ΚΑΙ αυτό στο περνάει πολύ καλά ο ’αρον...
Ποιοι το διαβάζετε;

BANG you're dead...
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Rogue_Queen's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Rogue_Queen

Solomon Kane
Forum member
Forum member
Doom!!!!

Εγγεγραμμένος/η στις: 08 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Gotham City - Σπηλιά μασκοφόρου ήρωα
Απεσταλμένο: 28 Φεβρουαρίου 2012 στις 9:15μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Solomon Kane

Καλα ρε παιδια απο που περνετε ολα αυτα κομικς???Αν τα
περνετε απο το ιντερνετ πεστε μου απο πιο σαιτ τουλαχιστον.

Επεξεργασμένο από Solomon Kane στο 28 Φεβρουαρίου 2012 στις 9:15μμ

brainiac
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 15 Απριλίου 2010
Περιοχή: School for Gifted Youngsters
Απεσταλμένο: 28 Φεβρουαρίου 2012 στις 11:20μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Ξεκίνησε πολύ μέτρια και συνέχισε λίγο καλύτερα. Ο Aaron
δεν το κατέχει το χιουμοριστικό/ανάλαφρο/whatever. Αυτά
ταιριάζουν στους Spider-man, Deadpool, Ant-man. Ας πάει να
γράψει κανένα Max τίτλο, κανέναν νέο arc με τον Wolverine
solo, ένα Scalped ρε αδερφέ (οι δύο σειρές του και το run
του στο Wolverine τελείωσαν ) και άσε το βεβιασμένο
χιούμορ. Το σχέδιο σώζει την κατάσταση και ίσως κάποιες
πολύ καλές στιγμές με τους μαθητές.

x-mind
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 02 Μαρτίου 2009
Περιοχή: Νομός Ιωαννίνων
Απεσταλμένο: 29 Φεβρουαρίου 2012 στις 8:35πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

Διαφωνω έντονα!!Εμένα  μου άρεσε πολύ το σενάριο της σειράς. Ο ’αρον τη γραφει πολύ καλά, και ξεχωριζει απο το τελευταιο καταθλιπτικο κλίμα που κυριαρχεί στα χ-κόμικς. Προς το παρόν είναι ωραίο αυτό στην πορεία ομως δεν ξερω πως θα βγει αλλά αυτη τη στιγμή την απολαμβάνω στο maximum, σε αυτά τα τελευταια τευχη 4,5  με το σκιτσο εχει γθινει φοβαρη γιατι μεχρι το 3 το σκίτσο ήταν ενα μεγαλο μειωνεκτημα της σειράς. Ειλκρινά ο Μπάχαλο εδώ κάνει τη χειροτερη δουλειά του. Παρόλο όμως που μου αρέσει περισστερο αυτη η σειρά εξακολουθω να είμαι με το μέρος του Κύκλωπα, γιατι έχει δικιο. Το τευχος 4 ειλικρινα από τα καλύτερα τευχη ever! Να μην ήταν μόνο 20 σελιδες!! Η αλήθεια είναι ότι θυμίζει αρκετά Μόρισον ερα αλλά φυσικά ο Μόρισσον ήταν πολύ πολύ καλύτερος!
 Πάντως και μια και μιλάμε για το μέρος του Λόγκαν μη διαβασει κανεις το X-MEN LEGACY μετάΚάρει, είναι απαισια σειρά. Όλοι οι χαρακτήρες συμπεριφερονται σαν βλαμμενα, και σαν να μη φτανει αυτο βάζουν το Γουλβεριν βασικο μέλος. Ειλκρινα είναι η χειροτερη χ-σειρά.
 Α και μιας και ρωτησες η Ρογκ στην αρχή διάλεξε Κύκλωπα γιατι πιστευε ότι χάρη σε αυτόν επιβιωσαν οι Μεταλλαγμένοι μετά House of M, κάτι που δεν είχε αδικο. όμως στο τέλος η Ρογκ παραδεχεται ότι επειδή ο Κυκλωπας λίγο μετά το Second Coming την έβαλε υπευθυνη για τα προβλήματα των μαθητων της άρεσε αυτό και για αυτο θα παει με το Γουλβεριν. Τάδε εφη ο Carey, αλλά όταν ο Cage πήρε το Legacy την έκανε πιο αντι-Σκοτική!!!

Επιστροφή στην κορυφή Προβολή x-mind's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από x-mind Επισκεφτείτε την x-mind's Αρχική σελίδα του/της

brainiac
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 29 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Δεν είναι και τόσο καταθλιπτικό. Έχεις διαβάσει X-Factor;
Οι ρυθμοί είναι πολύ χαλαροί, το characterization άψογο και
το χιούμορ βγαλμένο από καλή sitcom σειρά. Σχεδόν άψογος ο
τίτλος. Ή το Legacy. Δεν είναι καταθλιπτικό ή σοβαρό.
Αντίθετα, σοβαροφανές είναι το Uncanny X-Men. Καταθλιπτικό
δεν θα έλεγα. Σοβαρό, ναι.

Rogue_Queen
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 29 Φεβρουαρίου 2012 στις 3:44μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Rogue_Queen

brainiac, κι εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου... O Aaron κάνει πολύ καλή δουλειά και αυτό το χιούμορ που προσθέτει ταιριάζει και είναι ένα καλό μπόνους για ένα τέτοιο είδους τεύχος των Χ-μεν. Πρόκειται για σχολείο και μαθητές και προσωπικό εργαζομένων όπου όλοι όλοι είναι μεταλλαγμένοι. Εάν το χιούμορ είναι απαραίτητο για να διασκεδάσει-επιβιώσει-περάσει κανεις την ώρα του στο κανονικό σχολείο, τότε επιβάλλεται να υπάρχει σε ενα σχολείο μεταλλαγμένων... Και μου αρέσει αυτή η πλευρά των Χ-μεν. Όπου δεν είναι απαραίτητα όλο στρατηγικές και πολιτικές έγνοιες και πώς θα νικήσουν τον τάδε σούπερ κακό ή το τάδε Σέντινελ. Και το ωραίο είναι πως καταφέρνει να αποφύγει όλα αυτά χωρίς να χάσει το ενδιαφέρον του το κόμικ. Κι αυτό πρέπει να επαινείται.

Απλά λατρεύω αυτά τα καθημερινά σχολικοδιοικητικά προβλήματα!

προσέξτε τη λεπτομέρεια στο τοίχο με τη φωτο του Cyclops και τα βελάκια!

και απλα αγαπώ τα staff meetings τους!!

Οσο για το X-men Legacy εμενα από ενα σημειο και μετά με ειχε ξενερωσει λιγο (από το run του Κάρρεϋ ακόμα)... Για να μην αναφερω οτι πηδιοτανε η Ρογκ με τον Μαγκνιτο, τον "γέρο" (έλα στο παππού- φάση).. Που ενταξει πολυ τον πάω, αλλα παντα θεωρούσα άκυρο αυτό το ζευγάρι. Διαφορά ηλικίας, απόψεων, αντιλήψεων, ιδεολογίας περί μεταλλαγμένων-ανθρώπων-ανωτερότητας-σκοτωμών κλπ (μπορω να συνεχισω αλλα βαριέμαι). Και πιστεύω το όταν ο Κάρρεϋ τους τα έφτιαξε ήταν χοντρη πατάτα. Την πάω την Ρογκ σα χαρακτηρα, αλλά ο Κάρρεϋ με έκανε να αναθεωρησω καποια πραγματα. Στο δικό του run στα τελευταία τέυχη το πως έπαιζε η Ρογκ με τον Γκάμπιτ και τελικά ήθελε τον Μαγκνίτο και η όλη φάση με ξενερωσαν. Τώρα ο Cage νομίζω ότι συνεχίζει με αυτη τη πορεία και ακουω κι άλλες βλακείες. Κρίμα πάντως γιατί είχε ξεκινήσει με πολύ καλές προδιαγραφές και για πολύ καιρό ήταν απίθανη σειρά κόμικ.

BANG you're dead...
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Rogue_Queen's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Rogue_Queen

x-mind
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 01 Μαρτίου 2012 στις 7:29μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

Βασικά κοιτά όταν λεω καταθλιπτικό δεν εννοώ και Daredevil pro Waid απλά όλο αυτό το κλίμα με τους μόνο 180 ζωντανους μεταλλαγμένους που συνεχεια πεθαινουν όλο και περισσοτεροι η αλήθεια είναι απιαισιοδοξο και ολιγον καταθλιπτικο! Δεν λεω πως ήταν απαισιο απλά  ηταν γκριζο κλιμα, και μου αρεσε η αληθεια είναι. Απλά το WATX είναι μια διαφορετικη προταση μιας και ο Ααρον γραφει όπως είπες και εσυ ότι γουσταρει και αυτο προς το παρον με διασκεδαζει.
Βασικά η αλήθεια είναι ότι μου τη σπάει έντονα μόνο ο τρόπος που συμπεριφέρονται προς το κυκλωπα η κόρη του και ο Iceman, λες και ο Κυκλωπας είναι εχθρος τους ενω τα άτομα από τη άλλη πλευρα φερονται πιο φιλικα σε αυτους!!!

Επιστροφή στην κορυφή Προβολή x-mind's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από x-mind Επισκεφτείτε την x-mind's Αρχική σελίδα του/της

brainiac
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 01 Μαρτίου 2012 στις 11:33μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Αυτό είναι το πιο εκνευριστικό. Η Rachel! Αντί να κάτσει με
τον σχεδόν πατέρα της , πάει και συμμαχεί με τον
εχθρό!

x-mind
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 02 Μαρτίου 2012 στις 2:58μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

E ναι.Από τοτε που πεθανε η Τζην μας τα χε πρηξει ο πατερας μου και ο  πατερας μυ και η μητερα μου πεθανε και αυτος πηγε με την Εμμα, και τωρα λεγωντας απλά ένα ¨δεν καταλαβα ποτε γιατι εκλεισε το σχολειο¨ πάει με το μερος του Γουλβεριν και οι σεναριογραφοι ουτε το θιγουν το θεμα κι αυτο είναι πιο σπαστικο.
 Καλα με αυτο το ρυθμο η Ρειτσελ σε λίγο θα πεταει πετρες. Βασικά αυτό που ξεχνανε οι σεναριογραφοι των χ-κομικς είναι ότι όταν λατρεψαμε τους Χ-μεν του Claremont ήταν λόγω της ρεαλιστικοτητας του και επειδη λειτουργουσαν βαση συναισθηματων. Φυσικά δεν προτεινω την επιστροφη του Κλάρεμοντ στους Χ-μεν, αλλά κάποια σημεια πρεπει να τονιζονται περισσοτερο.
 Πάντως κριμα ο Σκοτ!! Ο αδερφος του, η κόρη του, η κουνιαδα του και ο καλυτερος τοπυ φιλος διαλεξαν άλλη ομάδα. Μόνο η γυναίκα του  ο γιος του, και η εγγονη του τον επελεξαν που ειχαν μικροτερη σχεση!! Καλα η οικογενεια Γκρει-Σαμμερς έχει γινει ψιλομπουρδελο!!!   

Rogue_Queen
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 03 Μαρτίου 2012 στις 12:12πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Rogue_Queen

Νταξ δεν τους αντιμετωπιζουν σαν εχθρους την αλλη ομαδα... Ανταγωνιστικά το πάνε κι ό,τι λένε είναι για πλάκα θεωρώ. Μπορεί να έγινε το Σχίσμα, αλλά δε μισιούνται κι όλας... (οχι με την πληρη εννοια δηλαδη).

Εγω αυτο με το οποιο απορησα ήταν ότι με τη σειρα αυτη διασκεδάζω με το χαρακτηρα του Quentin Quire aka Kid Omega. Παρολο που ευθυνεται για το Σχίσμα και ήταν τοσο κόπανος και κωλόπαιδο, βγάζει γέλιο κι έχει πολύ πλάκα τελικά. Πάλι συμπεριφέρεται σα κόπανος, αλλά το είδος που βγαζει γέλιο και δε σου σπάει απλα τα νευρα.

και εχει παραπονο που κανεις δεν τον ξερει....

γενικα ολοι εχουν φαση σ αυτο το σχολειο...μαθητες και προσωπικο!

BANG you're dead...

x-mind
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 04 Μαρτίου 2012 στις 8:01μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

"Κυριως η Ιντι που λέει όλη την ωρα We are all demon and monsters here"

brainiac
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 05 Μαρτίου 2012 στις 1:57μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Αυτή είναι που μου την σπάει περισσότερο! Είναι η pet
character του Aaron. Και το χειρότερο είναι ότι την
προορίζει για αρχηγό των X-Men!!! Αίσχος! Κάντε την Hope
αρχηγό ρεεεεεε!!!   

Σελίδα από 5 Επόμενη >>
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum