www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

BATMAN
 Anubis Comics Forum : BATMAN
Τίτλος Τίτλος: Νέος στον χώρο! ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
Olajuwon
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 14 Μαίου 2012
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 14 Μαίου 2012 στις 4:11μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Γεια σας παιδιά, με λένε Γιώργο και είμαι 20 χρονών! Μετά τις δύο ταινίες Batman μπορώ να ομολογήσω πως αν όχι ξετρελάθηκα, σίγουρα μου άρεσε πολύ ο άνθρωπος νυχτερίδα και το όλο concept, έτσι αποφάσισα να μπω λίγο πιο βαθιά στο όλο θέμα. Θέλω να αρχίσω να διαβάζω και λίγο αλλά έχουν βγει τόσες πολλές εκδόσεις που δεν ξέρω τί είναι και τι ακριβώς παίζει στον χώρο. Για να σας βοηθήσω θέλω κάτι νέο, όχι τεύχος του 50 για παράδειγμα. Θέλω λοιπόν κάτι νέο και καλό, να το πάρω από την αρχή και να διαβάσω όλη την ιστορία και τις μάχες του Batman. Κάτι έχω διβάσει για μια σειρά που λέγεται new 52 dark knight αλλά είδα πολύ κακές κριτικές. Γενικά δεν ξέρω το πολυπαίζει, ευχαριστώ που με διαβάσετε και ελπίζω να βοηθήσετε!
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Olajuwon's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Olajuwon

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 14 Μαίου 2012 στις 8:23μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Καλως ορισες. Οτι απορια εχεις, ρωτα εμενα. Νομιζω οτι ολα τα μελη θα σε διαβεβαιωσουν οτι οσον αφορα τον Batman, εχω διδακτορικο. Πραγματικα ειμαι απιστευτα καμμενος.

Για αρχη δες αυτο: Batman (αναλυση comics)

Olajuwon
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 14 Μαίου 2012 στις 11:15μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Χμ, πέρασα λίγο στα γρήγορα τις σελίδες απλά θέλω πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση, πάντως από ότι είδα έχεις όντως διδακτορικό!

Λοιπόν, είμαι λίγο περίεργος, θέλω να είναι καινούριο, το ύφος των γραφικών να είναι όπως των ταινιών του Nolan κάπως, όχ γαλάζια και γκρι στολή με βρακάκι!

Και προπάντων θέλω να διαβάσω τις ιστορίες του μεγαλύτερου ντετέκτιβ από την αρχή και να μάθω σιγά σιγά τους Villains του Bat. Θα προτιμούσα ελληνικά αλλά και τα αγγλικά δεν με χαλάνε καθόλου!
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Olajuwon's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Olajuwon

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 2:16πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Μα η στολη του Batman ειναι γκρι με σωβρακο και μαυρη ή μπλε (αναλογα). Ο Burton ειναι που την εκανε ολη μαυρη. Τωρα αν θες χωρις σωβρακο ψαξε τους Bat-titles του New 52.
Αν θες στυλ του Nolan σου προτεινω "The Man who falls" (μονο internet), "Batman: Year: One", "The Man who laughs", "Batman: The Long Halloween" και "Batman: Dark Victory". Μονο που θα πρεπει να συνηθισεις το σωβρακο.

Κι εγω τον εμαθα με μαυρη στολη και το κλασσικο κιτρινο οβαλ. Αλλα μετα εβλεπα σε επαναληψη το Batman της Filmation (στο Mega ή στο ΣΚΑΪ πριν γινει ALPHA), το B.T.A.S στον ANT1. Εχω και καποιες αναμνησεις απο τη σειρα με τον Adam West. Ετσι συνηθισα.
Που να δεις σκιτσα του Adams, θα ξεχασεις το βρακι και θα χαζευεις το σκιτσο και την εκφραστικοτητα στο προσωπο του Batman.

Olajuwon
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 4:08πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Οι τίτλοι του new 52 ισχύει πως είναι πολύ μέτριοι; Έτσι διάβασα λίγο που έψαχνα από που να αρχίσω.
Λοιπόν, έχω κατα νου τους τίτλους που μου είπες, αυτά που μου πρότεινες είναι οι ιστορίες από την αρχή; ή έχουν απλά κάποια αποσματάκια;
Γενικά δεν έχω καταλάβει τι πολυπαίζει, μπαίνω στην wiki και υπάρχουν εκατοντάδες τίτλοι με χιλιάδες περιοδικά και χάνω τον μπούσουλα. Sorry που σε πρήζω αλλά χρειάζομαι λίγη κατεύθυνση, αφού είσαι και καμένος θα είναι χαρά σου να μυείς κόσμο στον bat!

Olajuwon
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 7:46μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Δεν μπορούσα να περιμένω και αγόρασα το Hush Part 1! Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά ήταν το μόνο που είχε ένα βιβλιοπωλείο εδώ που μένω!

Επεξεργασμένο από Olajuwon στο 15 Μαίου 2012 στις 7:49μμ

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 8:40μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Καλα εκανες!Το Batman: Hush εχει καλο σεναριο και ωραιο σχεδιο!(Jim Lee ειναι αυτος...)

Btw,καλωσηρθες!

(Υ.Γ.:Moderator[a.k.a.Μπατμαν],επειδη ξερω τι αποψη εχεις για το Hush-ας μην το ξανακανουμε θεμα!Ειπαμε Batman: Hush.Tελος!)

Olajuwon
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 8:52μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Ε σιγά σιγά θα διαβάσω αρκετά, έχουν βγει τα πιο πολλά στα ελληνικά; Έστω τα πιο γνωστά; Από anubis το πήρα αυτό που πήρα αλλά δεν είχε πολλά, μόνο τα δύο hush!

brainiac
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 15 Απριλίου 2010
Περιοχή: School for Gifted Youngsters
Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 9:49μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην brainiac

Μια συμβουλή: από Loeb μην διαβάσεις τίποτα (με ελάχιστες
εξαιρέσεις) από το Hush και μετά. Διάβασε τα origins του
για τους Marvel ήρωες και διάβασε τις ιστορίες του με τον
Sale γενικότερα.

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 10:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Olajuwon έγραψε:
Οι τίτλοι του new 52 ισχύει πως είναι πολύ μέτριοι; Έτσι διάβασα λίγο που έψαχνα από που να αρχίσω.
Λοιπόν, έχω κατα νου τους τίτλους που μου είπες, αυτά που μου πρότεινες είναι οι ιστορίες από την αρχή; ή έχουν απλά κάποια αποσματάκια;
Γενικά δεν έχω καταλάβει τι πολυπαίζει, μπαίνω στην wiki και υπάρχουν εκατοντάδες τίτλοι με χιλιάδες περιοδικά και χάνω τον μπούσουλα. Sorry που σε πρήζω αλλά χρειάζομαι λίγη κατεύθυνση, αφού είσαι και καμένος θα είναι χαρά σου να μυείς κόσμο στον bat!

Αυτα που σου προτεινα ειναι με χρονολογικη σειρα, στο continuity, οι πρωτες περιπετειες του Batman. Τωρα αν πιανονται στο The New 52, θα σε γελασω. Απο μια μικρη ερευνα που εκανα, πρεπει να πιανονται συμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα για το timeline. Αλλα και παλι ειναι πολυ νωρις για να φτιαξουμε timeline. Παντως απο The New 52, παιρνω ολους τους τιτλους του Batman. Καποια ειναι καλογραμμενα σε μερικα σημεια, αλλα ειναι κακογραμμενα σε αλλα σημεια. Γι'αυτο ειναι μετρια. Πρωτες ιστοριες ειναι ουτως η αλλως. Θελει λιγο χρονο. Αλλα ο τιτλος που με πορωσε αγρια ειναι το Batman & Robin που δειχνει ποσο δυσκολη ειναι η σχεση του Bruce με τον Damian και πως προσπαθουν να χτισουν μια σχεση πατερα-γιου.

the comic guide έγραψε:

(Υ.Γ.:Moderator[a.k.a.Μπατμαν],επειδη ξερω τι αποψη εχεις για το Hush-ας μην το ξανακανουμε θεμα!Ειπαμε Batman: Hush.Tελος!)

Και αντιλεγω Batman: The Long Halloween. Τελος!

brainiac έγραψε:
Μια συμβουλή: από Loeb μην διαβάσεις τίποτα (με ελάχιστες
εξαιρέσεις) από το Hush και μετά. Διάβασε τα origins του
για τους Marvel ήρωες και διάβασε τις ιστορίες του με τον
Sale γενικότερα.

Ακριβως. Ο Loeb δεν γραφει καθολου καλα πλεον. Π.χ. Red Hulk που ανηκει στη κατηγορια των τραγικων ονειρων.
Υ.Γ: Loeb, συνεχιζε να την παιζεις, αγορι μου. Κι εμεις θα συνεχισουμε να σε αγνοουμε...

falconara90
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 19 Αυγούστου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Βόρεια Προάστια
Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 10:58μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην falconara90

όπως είπε και ο brainiac, εμμέσως πλυν σαφώς, μη ξαναπιάσουμε τη κουβέντα για τον Loeb. 

Olajuwon
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 15 Μαίου 2012 στις 11:32μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Πάντως από τις απειροελάχιστες γνώσεις μου το όνομα του Loeb έχω δει τις περισσότερες φορές. Anyway, διάβασα τα δύο πρώτα κεφάλαια και μου άρεσαν αρκετά, γενικά με βλέπω να πορώνομαι και να δω που θα βρίσκω τα λεφτά για να αγοράζω...

Σελίδα από 5 Επόμενη >>
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum