www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

BATMAN
 Anubis Comics Forum : BATMAN
Τίτλος Τίτλος: Νέος στον χώρο! ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 25 Μαίου 2012 στις 8:41πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Olajuwon έγραψε:
Όταν λέμε TPBs; Sorry που το έχω κάνει λίγο chat το topic αλλά όπως λέει και ο τίτλος είμαι νέος και τώρα μαθαίνω, όρους κλπ!

TradePaperBacks(κοινως ειναι οι τομοι με μαλακο εξωφυλλο,που περιλαμβανουν γυρω στα 6-9 τευχη μιας σειρας)
Υπαρχουν επισης και τα HC's(HardCovers)η HardBacks,οι οποιοι ειναι οι τομοι με σκληρο εξωφυλλο.

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 25 Μαίου 2012 στις 8:51πμ

Olajuwon
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 14 Μαίου 2012
Απεσταλμένο: 30 Μαίου 2012 στις 2:58πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Διάβασα και το ''Τί απέγινε ο σκοτεινός ιππότης;''

Καλό, δεν εντυπωσιάστηκα κιόλας όμως, στην αρχή δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται αλλά μετά όλα ήταν πολύ κατανοητά όσον αφορά την ιστορία η οποία όμως αφήνει ερωτηματικά.

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως ο Batman ποτέ δεν πεθαίνει, δεν τον σκιάζει φοβέρα καμιά!

Ψιλοπερίεργη ιστορία και αυτή όμως σαν το Hush, μέσα στην εβδομάδα θα έχω και το Killing Joke στα χέρια μου, για να δούμε...
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Olajuwon's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Olajuwon

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Εγγεγραμμένος/η στις: 31 Ιανουαρίου 2006
Περιοχή: Νομός Θεσσαλονίκης - Θεσσαλονίκη
Απεσταλμένο: 30 Μαίου 2012 στις 4:14πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Το "Whatever Happened to the Caped Crusader", προσωπικα εγω το θεωρω τρελη πιπα. Μιλαμε, ο Neil Gaiman προσπαθει να μιμηθει τον Alan Moore? Κανεις δεν μπορει να ξεπερασει τον Alan Moore. Ποσο μαλλον ο μαθητης του (αφου ο Alan Moore ηταν ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΜΑΘΕ να γραφει).

Το The Killing Joke ειναι περισσοτερο μια ιστορια για τον Joker, αν και ο Moore καταφερνει μεσα σε 2-3 καρε να μας δειξει οτι πισω απο το επος του Batman βρισκεται κρυμμενο το τραγικο πεπρωμενο του ηρωα, ο τραγικος του προορισμος.

Εγω προτεινω τα:
  1. Arkham Asylum (αμα το διαβασεις, εισαι καλυμμενος απο Batman)
  2. The Long Halloween
  3. Dark Victory
  4. Cacophony
  5. Blind Justice
  6. A Death in the Family
  7. A Lonely Place of Dying
  8. Death Mask (manga με τον Batman και ειναι πολυ καλο και το λεω εγω που δεν διαβαζω τοσο συχνα manga)
  9. Strange Apparitions
  10. The Dark Knight Returns
  11. War on Crime
  12. και το Batman Anniversary Issue #400

Αν θες κινητρο, σου λεω την γνωστη φραση by Tiltas: "Ναι, φιλαρακι... Τα σπαει... Τα σπαει..."

Και οποιος καταλαβε, καταλαβε.

Olajuwon
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 14 Μαίου 2012
Απεσταλμένο: 30 Μαίου 2012 στις 7:08πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Olajuwon

Ωραίος Μπάτμαν, μετά το φονικό αστείο, οι επόμενες αγορές μου θα είναι η λίστα σου!
Επιστροφή στην κορυφή Προβολή Olajuwon's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από Olajuwon

The Dark Knight
Forum member
Forum member
Gotham’s Knight

Εγγεγραμμένος/η στις: 04 Απριλίου 2009
Περιοχή: Gotham City - Σπηλιά μασκοφόρου ήρωα
Απεσταλμένο: 31 Μαίου 2012 στις 9:02μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην The Dark Knight

Μπάτμαν, τι μου προτεινεις? Πρωτα The Long Halloween ή Arkham Asylum? Μήπως πιστευεις οτι το 2ο θα μου πεσει βαρη(?)

Επιστροφή στην κορυφή Προβολή The Dark Knight's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από The Dark Knight Επισκεφτείτε την The Dark Knight's Αρχική σελίδα του/της

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 31 Μαίου 2012 στις 11:55μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Ειναι διαφορετικη φαση το καθενα. Το The Long Halloween ειναι περισσοτερο σε noir style ενω το Arkham Asylum ειναι πιο ψυχολογικο. Εγω θα σου ελεγα να παρεις και τα δυο. Αν ομως μπορεις να παρεις μονο ενα παρε το The Long Halloween, μιας και οντως το Arkham Asylum θα σου πεσει βαρυ. Ο LSDιασμενος Καραφλος Γοης Morrison μεγαλουργει, οπως και ο αλλος ο "πειραγμενος" McKean. Αν θες κατι "πειραγμενο" και με τονους ψυχεδελεια, παρε το Arkham Asylum.
Το εχω δηλωσει πολλακις. Μονο το Arkham Asylum να διαβασει κανεις και ειναι καλυμμενος απο Batman.

Goblin New
Forum member
Forum member
RISE

Εγγεγραμμένος/η στις: 11 Νοεμβρίου 2010
Περιοχή: Μέση Γη
Απεσταλμένο: 01 Ιουνίου 2012 στις 1:58μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Goblin New

[QUOTE=Μπάτμαν] Το "Whatever Happened to the Caped
Crusader", προσωπικα εγω το θεωρω τρελη πιπα. Μιλαμε, ο
Neil Gaiman προσπαθει να μιμηθει τον Alan Moore? Κανεις δεν
μπορει να ξεπερασει τον Alan Moore. Ποσο μαλλον ο μαθητης
του (αφου ο Alan Moore ηταν ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΜΑΘΕ να γραφει)

Μπατς,αυτο απο που το συμπαιρενεις?

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 01 Ιουνίου 2012 στις 10:50μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Αυτη ειναι η αληθεια. Ψαξ'το. Ολοι οι εμπειροι comic-fans το ξερουν. Και μη μου πεις οτι ο Gaiman ειναι καλυτερος απο τον Moore. Κανεις δεν ξεπερναει τον Moore, αν και ο Miller το εκανε στην αρχη. Γιατι ορισμενα πραγματα ο Miller, τα ειπε πριν τον Moore. Μαλιστα το Watchmen εχει πολλες επιρροες απο το The Dark Knight Returns.

Goblin New
Forum member
Forum member
RISE

Εγγεγραμμένος/η στις: 11 Νοεμβρίου 2010
Περιοχή: Μέση Γη
Απεσταλμένο: 01 Ιουνίου 2012 στις 11:15μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Goblin New

Δηλαδη ποια ειναι τα κοινα του whatever με τα αλλα εργα   
του moore?

Μπάτμαν
Moderator Group
Moderator Group
Ανώτερο Ον (Zur-En-Arrh)

Απεσταλμένο: 02 Ιουνίου 2012 στις 1:49πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Μπάτμαν

Διαβασε καλυτερα και πιο προσεχτικα τα προηγουμενα μου ποστς. Λεω οτι ο Gaiman ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΙΜΗΘΕΙ ΤΟΝ Moore. Οχι οτι το Whatever Happened to the Caped Crusader εχει ομοιοτητες με τα εργα του.
Ο Gaiman  πηγε να γραψει κατι καλο και αυτο που εγραψε χαρακτηριζεται σαν "καλες ιδεες αλλα κακο γραψιμο". Δεν λεω οτι ο Gaiman γραφει χαλια. Ειναι αρκετα καλος. Ειδικα στο The Sandman, ειναι απιστευτος. Στο συγκεκριμενο comic με τον Batman, απλα δεν εγραψε καλα. Αρχιζει καλα αλλα ελειπαν πολλα κομματια που το κανουν μετρια, αν οχι κακη, ιστορια. Αφησε εξω σημαντικα πραγματα με αποτελεσμα, να χανει την μπαλα. Αν διαβασεις το Whatever Happened to the Man of Tomorrow απο Moore θα δεις τι γραφει ο Moore. Κανε τη συγκριση και θα δεις οτι ο Gaiman προσπαθει να μοιασει του Moore. Αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΤΣΙ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Εάν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα, πρέπει πρώτα σύνδεση
Εάν δεν είστε ήδη εγγεγραμμένος χρήστης, πρέπει πρώτα Εγγραφή

<< Προηγούμενη Σελίδα από 5
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum