www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

Γενικά
 Anubis Comics Forum : Γενικά
Τίτλος Τίτλος: Τι comic διάβασα πρόσφατα #2 ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
htsopelas
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 26 Δεκεμβρίου 2012
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Δυτικά Προάστια
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 19 Ιανουαρίου 2013 στις 12:44πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην htsopelas

odis-man έγραψε:
falconara90 έγραψε:
σίγουρα αυτό με τις τηλεοράσεις ήταν το χειρότερο από όλα. στην ουσία, δαπάνησε ένα σημαντικό αριθμό σελίδων για να βάζει ένα copy paste εικόνων και λόγων, χωρίς αυτό να χρειάζεται.

εμενα παντως προσωπικα δεν μου αρεσε, αλλα νομιζω πως το να χαρακτηρισει κανεις ετσι τον τροπο του Miller ειναι καπως ακραιο  αλλωστε ο τυπος ειναι ευφυια, ξερει τι κανει...

οσο για το ποστ σου Μπατς, πολυ καλο.

ηταν πολυ προβλεπομενο

htsopelas
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 19 Ιανουαρίου 2013 στις 12:45πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην htsopelas

Επεξεργασμένο από htsopelas στο 19 Ιανουαρίου 2013 στις 12:47πμ

the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Απεσταλμένο: 02 Φεβρουαρίου 2013 στις 9:11μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Daredevil by Brian Bendis Ultimate Collection,vol.1

Σαν τον Ben Urich και 'γω με εποιασε το συγγραφικο μου ενδιαφερον.
Πως καταφενει αυτος ο ανθρωπος (ο Bendis) να μετατρεψει μια σχετικα απλη ιστορια σε μια με βαθος,νοημα και υποσταση?Ειλικρινα μεχρι σημερα (υπερβολες μου,ξερετε) δεν εχω δει συγγραφεα να επιτυγχανει κατι παρομοιο.Με δυο λεξεις για τον τομο: THIS..IS...A...MUST...READ! (Τhat's all you need to know...)
Σταθερη αξια σε αυτα τα arc ειναι τα σχεδια.Aπο την μια το αφηρημενο-παιζω με τα χρωμματα-σχεδιο του Mack,και απο την αλλη ο Maleev για τον οποιο δεν ξερω τι να πω...Ειλικρινα.Το σχεδιο του στην αρχη μου φανηκε καπως,αλλα ειναι μεχρι να το συνηθισεις και να καταλαβεις οτι σου λειπει οταν δε το βλεπεις.Oυαου,τωρα τελειωσα το βιβλιο και...δεν μπορω να περιγραψω αυτο που νιωθω!Ειναι απιστευτο....Σε σιγουρη αγορα ο τομος 2...

Ακεραιο 10αρι/10

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 02 Φεβρουαρίου 2013 στις 9:29μμ

falconara90
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 19 Αυγούστου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Βόρεια Προάστια
Απεσταλμένο: 03 Φεβρουαρίου 2013 στις 4:28πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην falconara90

Fables Vol. 5 και Avengers Vs. X-Men.

το πρώτο είναι σταθερή αξία. συνεχίζω τη σειρά ακάθεκτος, καθώς με ανταμείβει ακόμα στον ίδιο βαθμό, όπως και στο πρώτο τόμο.
το δεύτερο.... ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ. και μου άρεσε αρκετά. ο Bendis και καλά έγραψε (αν και θέλει δούλεμα το συγγραφικό του ύφος) και ο Romita καλά σχεδίασε. όσο το διάβαζα, προσπαθούσα να καταλάβω για ποιο λόγο έγιναν όλα αυτά τα κακά σχόλια εδώ στο forum. θα πω ότι σε ορισμένα σημεία και οι δύο πλευρές είχαν δίκιο, αλλά ως επί το πλήστων, το δίκιο στην υπόθεση το είχαν οι Avengers.

odis-man
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 01 Σεπτεμβρίου 2008
Απεσταλμένο: 03 Φεβρουαρίου 2013 στις 7:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην odis-man

διαβασα το Ultimates 2, των (8εων) millar & hitch. ειμαι μεγαλος φαν κ των δυο. το βιβλιο (13 τευχη) ειναι απλα εξαιρετικο. ειναι μια επικη συνεχεια του πρωτου κυκλου (επισης πολυ καλο) κ παιζει να ειναι απο τα κομικς που με εχουν αφησει με το στομα ανοιχτο. το κλασσικο αγαπημενο γραψιμο του millar, γεματο βια κ ανατροπες σε συνδυασμο με το σκιτσο του τυπου που φερνει το ΙΜΑΧ στις σελιδες ενος κομικ, ειναι ο τελειος συνδυασμος. η αγαπημενη μου σκηνη, οταν ο Hawkeye σκοτωνει καποιους κακους με τα νυχια του, ενω εχει δεμενα τα χερια....απλα επικ. 12/10

htsopelas
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 13 Φεβρουαρίου 2013 στις 3:08μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην htsopelas

odis-man έγραψε:
διαβασα το Ultimates 2, των (8εων) millar & hitch. ειμαι μεγαλος φαν κ των δυο. το βιβλιο (13 τευχη) ειναι απλα εξαιρετικο. ειναι μια επικη συνεχεια του πρωτου κυκλου (επισης πολυ καλο) κ παιζει να ειναι απο τα κομικς που με εχουν αφησει με το στομα ανοιχτο. το κλασσικο αγαπημενο γραψιμο του millar, γεματο βια κ ανατροπες σε συνδυασμο με το σκιτσο του τυπου που φερνει το ΙΜΑΧ στις σελιδες ενος κομικ, ειναι ο τελειος συνδυασμος. η αγαπημενη μου σκηνη, οταν ο Hawkeye σκοτωνει καποιους κακους με τα νυχια του, ενω εχει δεμενα τα χερια....απλα επικ. 12/10

αυτο θέλω να αρχίσω τώρα, θεωρείς οτι είναι αρκετά καθηλωτικό για να σε κρατήσουν και τα 13 τεύχη?

Επεξεργασμένο από Μπάτμαν στο 13 Φεβρουαρίου 2013 στις 3:34μμ

odis-man
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 01 Σεπτεμβρίου 2008
Απεσταλμένο: 14 Φεβρουαρίου 2013 στις 12:54μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην odis-man

htsopelas έγραψε:

αυτο θέλω να αρχίσω τώρα, θεωρείς οτι είναι αρκετά καθηλωτικό για να σε κρατήσουν και τα 13 τεύχη?

Tottaly.

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 06 Μαρτίου 2013 στις 8:37μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Mini review for "Age of Ultron" #1...

Κατ'αρχας να πω οτι ειναι η πρωτη μου επαφη με τον Ultron
(οχι ψεματα.Η πρωτη ηταν στο "Avengers 12.1" αμα θυμαμαι
καλα...).Σεναριο εχουμε Brian M. Bendis και σχεδιο Bryan
Hitch.Ενα διδυμο που μπορει να κανει θαυματα αν το θελει-
-πιστεψτε με μπορει.Στα του σεναριου,ο Bendis κανει μια
"γρηγορη" αρχη,δηλαδη μας εισαγει απευθειας στην εισβολη
του Ultron χωρις κανενα ιδιαιτερο background του τυπου
"Πως στο καλο φτασαμε εδω?".Κυριοι χαρακτηρες ειναι ο
Hawkeye & o Spidey.Το γιατι θα το μαθετε οταν το
διαβασετε...
Στα του σχεδιου,ο Hitch κανει μια εξαιρετικη δουλεια που
θυμιζει Ultimates,με πολλα splash pages και κοντινα
εντυπωσιακα πλανα στους χαρακτηρες.Γενικα,θα ηθελα να τον
δω μεχρι το τελος της σειρας αλλα δυστηχως ειναι μονο
(αυτος) για 5 τευχη,οποτε ας τον ευχαριστηθουμε οσο
μπορουμε.Γενικα:

+Πολλα υποσχομενο event.
+Διαβαζετε ευχαριστα.
+Wide-screen action αλλα Bryan Hitch.
-Δεν υπαρχει ενα ειδος "εισαγωγης" στο event.
-Aκαταλληλο για τους νεους readers στον χωρο των
comic.Eμπλεκεται community...δυστηχως!

Συνολο:

7.5/10

Submit_or_Perish

010101010101010101001010110101010010101010101000100101010
10101001010101

x-mind
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 02 Μαρτίου 2009
Περιοχή: Νομός Ιωαννίνων
Απεσταλμένο: 06 Μαρτίου 2013 στις 11:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

Xa χα χα χα επίτρεψε μου να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου το πρώτο τεύχος!
SPOILERS
1. Μας πάει κατευθείαν στο Age χωρίς να μας δώσει ένα στοιχείο για το τρόπο που πηγαμε εκεί.
2. Όλοι οι ήρωες κρύβονται σε ένα υπόγειο τούνελ( πρωτοτυπο??) ενώ η Νέα Υόρκη καταρέει με τους πολίτες??
3. Ο Χωκαι σκοτώνει με ενα απλο τοξο μια μονάδα των Ουλτρον, δηλαδή αν μπορούν να εξοντωθούν τόσο ευκολα γιατι κρύβονται οι άλλοι??
4. Εκτός κοντίνιουτι στορυ ή μάλλον δεν μας ξεκαθαρίζει την ακριβης εποχή με τους Σπάιντερμαν, Εμμα Φροστ, She Hulk να έχουν διαφορετικές στολές.
5.Ο Κάπταιν Αμερικα κλαίει επειδή του σπάσαν την ασπίδα??? Αυτό είναι το τόσο συγκλονιστικό τέλος του πρώτου τεχους? Ένας σαν τον Κάπταιν Αμερικα να κλαέι για μια σπασμένη ασπίδα και να μην πολεμάει για αυτό?? Σαν το Fear Itself που για 5 τευχη δεν έκανε τίποτα άλλο παρα να κοιτάει τη Γη να καταστρέφεται? Τωρα θα κλαιει πάλι για 5 τευχη?
6.Η έμμα Φροστ από πότε διαβάζει μυαλά ρομποτ??
3/10( Το 3 το δίνει η εμφάνιση της Εμμα και το σκίτσο του Bryan Hitch)

Επιστροφή στην κορυφή Προβολή x-mind's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από x-mind Επισκεφτείτε την x-mind's Αρχική σελίδα του/της

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 07 Μαρτίου 2013 στις 1:13μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Spoiler

Ωραια,εγω την γνωμη μου ειπα.Δεν λογοδοτω σε κανεναν για
αυτο...Κατα δευτερον,που ειδες τον Cap να κλαει?Και να
"κλαιγε" δεν ηταν επειδη του "εσπασαν" την
"ασπιδα".Επειδη δεν εχει τιποτε αλλο για να αντιμετωπισει
τον Ultron μου ακουγεται τουλαχιστον πιο λογικο.Μιλαμε
για τον Ultron.Αυτους που αντιμετωπισε ο Hawkeye μπορει
να μην ηταν ο ιδιος,αλλα αντιγραφα.Ουτως η αλλως θα
μαθουμε στη συνεχεια...

Αυτο που μου αρεσει πιο πολυ με το event ειναι οτι εχει
κινηματογραφικη οπτικη.Ενιωσα δηλαδη οτι ειδα τα 10 πρωτα
λεπτα μιας μεγαλης ταινιας...Μαλλον,διαβαζεται καλυτερα
σε trade.Αnyways....

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 07 Μαρτίου 2013 στις 3:10μμ

x-mind
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 02 Μαρτίου 2009
Περιοχή: Νομός Ιωαννίνων
Απεσταλμένο: 07 Μαρτίου 2013 στις 3:01μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην x-mind

Βασικά χάλια χρησιμοποιεί τον Ούλτρον! Κι εγω δεν σου ειπα να λογοδοτησεις ρε, μην αρπαζεσαι και εγω τη γνώμη μου είπα! όπως ειπες και εσύ δεν είχες καμία σχεση με Ουλτρον, εγω είχα και θεωρω οτι η ιστόρία δεν άρχισε καθόλου καλα!!!

Επιστροφή στην κορυφή Προβολή x-mind's Προφίλ Αναζήτηση για άλλα Μηνύματα από x-mind Επισκεφτείτε την x-mind's Αρχική σελίδα του/της

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 07 Μαρτίου 2013 στις 3:17μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

Δεν αρπαζομαι.Ισα-ισα συμφωνω σε καποια σημεια...
Απλως θεωρω το AOU ειναι ενα προμελετημενο event,επειδη ο
Bendis το εγραψε πριν 1-2 χρονια απ'οτι εχω μαθει και τωρα
το εκδωσαν.Πιστευω οτι η Μarvel εμαθε το μαθημα της μετα
την απαρχτη του AvsX,γιατι αλλιως δε θα το
εκδιδαν....Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.

<< Προηγούμενη Σελίδα από 4 Επόμενη >>
  ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum