www.anubiscomics.gr - Forum

Προϋπόθεση συμμετοχής
στο forum του anubiscomics.gr είναι ο σεβασμός προς τα υπόλοιπα μέλη. Ο σεβασμός αυτός αποκλείει προσωπικές επιθέσεις, αγενείς εκφράσεις και προσβολές. Το forum δεν είναι χώρος εκτόνωσης προσωπικών διαφορών, αποφύγετε λοιπόν την εμπάθεια. Κάθε συζήτηση, ειδικά σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ μελών, θα γίνεται με άξονα την αντιπαράθεση επιχειρημάτων και το σεβασμό στην αντίθετη άποψη.

Μηνύματα με αποκλειστικό σκοπό να παρενοχλήσουν την κοινότητα του forum του anubiscomics.gr θα διαγράφονται.

Για διαγραφές μελών ή μηνυμάτων καθώς και προβλήματα εισόδου στο forum, επικοινωνήστε με την administrator στο e-mail badblood@compupress.gr.

Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε τους κανόνες χρήσης του forum.

SUPERMAN
 Anubis Comics Forum : SUPERMAN
Τίτλος Τίτλος: Eιδα το Man of Steel! ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Συγγραφέας
Μήνυμα << Προηγούμενο θέμα | Επόμενο μήνυμα >>
the comic guide
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 29 Ιουνίου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα
Συνδεδεμένος: Αποσυνδεδεμένος
Απεσταλμένο: 09 Ιουλίου 2013 στις 11:10πμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

(To ξερω οτι εχει περασει αρκετος καιρος αλλα τελοσπαντων... )

Review- Περιεχει spoilers

Λοιπον, πηγα χθες και την ειδα. Συμπαθητικη ταινια αλλα ειχε καποια θεματακια. Συγκεκριμενα:

Ας ξεκινησουμε απο τα θετικα, δηλαδη το cast:

- Ο Ηenry Cavill ειναι ο δευτερος για μενα ηθοποιος, που καταφερνει αυτο που δεν καταφερε ο Routh: Να δωσει μια καλη Superman-ερμηνεια. Οσο εμφανισιακα τοσο και με την ερμηνεια του, εμεινα ευχαριστημενος. Σε ολες τις σκηνες, ειτε μιλουσε ειτε οχι, εκανε "αισθητη" την παρουσια του εμπνεοντας αισιοδοξια και καλοσυνη για τους ανθρωπους. Πολυ απλα, ο κεντρικος πρωταγωνιστης υποστηριξε τον ρολο του!

- Πολυ ειχαν παραπονα για την Amy Adams. Nαι συμφωνω οτι ηταν μια διαφορετικη Lois Lane και οτι δεν υπηρχε αρκετο character development, αλλα μου αρεσε το στυλ της δημοσιογραφου-εξερευνητριας που προκειμενου να γραψει ενα αρθρο πρεπει να το εχει εμβαθυνει πρωτα! ΟΚ, συνολικα απο την ερμηνεια της δεν εμεινα απογοητευμενος. Μου αρεσε, επισης, το γεγονος οτι απο την αρχη καταλαβαινει οτι ο Clark ειναι ο Superman. Εμαααα κοπελια μου δε γινεται να εχεις περασει τοσο χρονο μαζι του, να τον εχεις δει στην τηλεοραση να σωζει ανθρωπους και να μην καταλαβαινεις οτι προκειται για το ιδιο προσωπο!(στο comic αναφερομαι) Μου αρεσε και η τελευταια της ατακα "Welcome to the Planet.".(στην 2η ταινια περιμενω περισσοτερο καστανο μαλλι!Το ξανθο που παει....?)

- Ο Michael Shannon ηταν (θεωρω) μετριος προς καλος. Δηλαδη, καποια στοιχεια μου αρεσαν- καποια οχι. Για παραδειγμα, μου αρεσε η προφορα του (η απειλητικη), ηταν πειστικος στα λογια του και ηταν μια δυναμικη παρουσια μεσα στο χωρο! Τι δεν μου αρεσε? Λιγο η οψη του, η εμφανιση του, η "κοψια" του. Δεν ειχε στυλ villain. Εκανε πολυ καλη δουλεια ομως.

- Ο Kevin Conster κ' Diane Lane (Jonathan κ' Marha Κent αντιστοιχα) τους βρηκα ΟΚ. Δεν μου εκαναν τρομερη εντυπωση και δεν ενιωσα οτι επαιξαν σημαντικο ρολο στη ζωη του Clark.(ειδικα η Lane) Ενταξει, ο πρωτος διδασκει στον Clark να κρυβει τις δυναμεις του απο τον κοσμο, θεωρωντας οτι δεν ειναι ετοιμος να τον αποδεχτει, αλλα WTF! τι θανατος ηταν αυτος???? Πεθανε σωζωντας ενα..... σκυλακι???? Και μαλιστα εμποδισε τον Clark να τον σωσει??? Ελεος ρε man.....

- Λιγα πραγματα απο τον Laurence Fishburne ως Perry White. Μολονοτι καλος ηθοποιος, μου φανηκε ξεκαρφωτος.

- Ο Russell Crowe ως Jor-El ηταν απολαυστικος με περισσοτερο χρονο στην ταινια αυτη την φορα, καθοδηγωντας τον γιο του να γινει ο ηρωας αντριπροσωπευοντας την ελπιδα και τα ονειρα της οικογενειας του.

Οι υπολοιποι ηθοποιοι ηταν "κομπαρσοι" οπου πηγαιναν και ερχοντουσαν εκτος απο την.... Faora! Yeah!!! Αυτα ειναι.....

Οσον αφορα το story.... Καποια σημεια μου αρεσαν, σε καποια υπηρχαν τρυπες. Ωραια η πρωτη σκηνη στο Krypton.(που επιτελους βλεπουμε Krypton πριν γινει ολοκαυτωμα!) Τωρα, με την ζωη του Clark.... δεν ενιωσα οτι εμαθα ολη την ιστορια του. Ωραια, εμαθα τα βασικα που ουτως η αλλως τα ηξερα αλλα μετα τιποτα.

Mε τα πολλα flashbacks καποια στιγμη το εχασα λιγο. Δεν ηξερα σε ποια χρονικη περιοδο βρισκομουν! Ειδικα σε εκεινη την σκηνη μετα την καταστροφη του Krypton οπου ο Clark ειναι στο καραβι-πλοιο-whatever και σωζει τους ανθρωπους, δεν ηξερα αν ηταν παρον-παρελθον. Ηθελε λιγη ωρα να καταλαβεις που αναφεροταν. Επιπλεον, να σου εχει flashback στο flashback δεν ηταν και οτι καλυτερο. Η να σου εχει flashback απο την παιδικη ηλικια του Clark σε καποιες-τελειως ακυρες-σκηνες. Γενικως, με τα flashback ειχα ενα θεμα.

Τωρα οσον αφορα τις σκηνες μαχης.... πολλη βαβουρα! ΟΚ, ειχαμε εναν Superman που επιτελους συμπεριφεροταν σαν...Superman με πολυ ξυλικι, πτησεις και τα λοιπα αλλα τοση ενταση πρωτη φορα ειχα να δω μετα απο καιρο. Δε λεω το απολαυσα αλλα αν ηταν λιγοτερο χαοτικο με ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ και καταστροφες, ισως να μου αρεσε περισσοτερο.

Μιας και μιλησα για καταστροφες....Το βρηκα πολυ ειρωνικο αυτο που ειπε ο Superman στον ταγματαρχη (δεν ξερω και εγω τι ηταν αυτος τελοσπαντων) "Ειμαι εδω για να βοηθησω". Με το να καταστρεφεις την μιση πολη, δε το λες και βοηθεια....

Οσον αφορα την τελευταια μαχη με τον Zod. (την αμφιλεγομενη σκηνη) Μπορω να πω πως δεν το περιμενα! Ειδικα απο τον Superman! Θα προτιμουσα, βεβαια, σε εκεινη την σκηνη με τις ακτινες να βρισκοταν καποιο προσωπο που αγαπα ο Clark (Lois, η μανα του), ΑΛΛΑ εδειξε οτι ενδιαφερεται για ολους τους ανθρωπους οποιοι και να 'ναι αυτοι. Ακομα και για τον τελευταιο ανθρωπο. (ενταξει με τοση καταστροφη μισο εκατομυριο ανθρωποι θα ειχαν πεθανει!) Γενικα μου αρεσε η αντιδραση και η κινηση να σκοτωσει τον Zod.

Μεσα σε ολα αυτα, μου αρεσε και η τελευταια σκηνη που πηγαινει στην Daily Planet! Πιστευω οτι ηταν το καταλληλο τελος!

Εντοπισα και καποια easter-eggs.( Lex Luthor, Wayne Enterprises)

OΥΦ! Μου βγηκε η πιστη για να τα γραψω ολα αυτα!

Εν ολιγοις, περνας πολυ καλα την ωρα σου, παρα τα προβληματα της ταινιας. Περιμενω αρκετες βελτιωσεις στο sequel. (για σενα χτυπαει η καμπανα Snyder!) Συγκριτικα με αλλες ταινιες:

Superman Man of Steel > Iron Man 3 > The Amazing Spider-man αλλα κατωτερο απο το Batman Begins.(γραμμενο επισης απο τον Goyer!)

Γενικα:

7,5-8/10

(Επιτελους το εγραψα!!!)

Επεξεργασμένο από the comic guide στο 09 Ιουλίου 2013 στις 2:16μμ

falconara90
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 19 Αυγούστου 2011
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Βόρεια Προάστια
Απεσταλμένο: 09 Ιουλίου 2013 στις 12:13μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην falconara90

πες τα!!! όταν τα λέω εγώ, λένε ότι είμαι υπερβολικός!

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 09 Ιουλίου 2013 στις 2:18μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

falconara90 έγραψε:
πες τα!!! όταν τα λέω εγώ, λένε ότι είμαι υπερβολικός!

Ποιοι λενε οτι γινεσαι υπερβολικος να παω να τους βρω?!

falconara90
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 10 Ιουλίου 2013 στις 12:24μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην falconara90

κάτι φιλαράκια. αν θες σου στέλνω διευθύνσεις. τα έξοδα για τις σφαίρες, δικά μου :P

the comic guide
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 10 Ιουλίου 2013 στις 12:50μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην the comic guide

falconara90 έγραψε:
κάτι φιλαράκια. αν θες σου στέλνω διευθύνσεις. τα έξοδα για τις σφαίρες, δικά μου :P

Goblin New
Forum member
Forum member
RISE

Εγγεγραμμένος/η στις: 11 Νοεμβρίου 2010
Περιοχή: Μέση Γη
Απεσταλμένο: 10 Ιουλίου 2013 στις 11:43μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Goblin New

Παίδες ήταν πολύ ωραιο το ''Man Of Steel''...
Περιμενω την συνεχεια πιο καλη

spoiler alert!!!!
η σκηνη που ο σουπερμαν σκοτωνει τον Ζόντ δεν ήταν λιγο
απρόσμενη?

falconara90
Forum member
Forum member

Απεσταλμένο: 11 Ιουλίου 2013 στις 11:02μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην falconara90

απρόσμενη δεν ήταν. αλλά ένα "όχι ρε φίλε..." το είπαμε.

htsopelas
Forum member
Forum member

Εγγεγραμμένος/η στις: 26 Δεκεμβρίου 2012
Περιοχή: Νομός Αττικής - Αθήνα - Δυτικά Προάστια
Απεσταλμένο: 25 Σεπτεμβρίου 2013 στις 4:43μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην htsopelas

ωραιο ηταν και ο Ηenry Cavill ειχε πολυ καλή ερμηνεία

Batman- fan
Forum member
Forum member

Περιοχή: Arkham Asylum - Πτέρυγα υψηλής ασφαλείας
Απεσταλμένο: 25 Σεπτεμβρίου 2013 στις 11:00μμ | IP Logged Απάντησε στον/στην Batman- fan

και γαμω ηταν ο cavil

Εάν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα, πρέπει πρώτα σύνδεση
Εάν δεν είστε ήδη εγγεγραμμένος χρήστης, πρέπει πρώτα Εγγραφή

ΚαταχώρησηΚαταχώρηση Νέου Μηνύματος
Εκτυπώσιμη έκδοση Εκτυπώσιμη έκδοση

Επιστροφή στο Forum:
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να διαγράψετε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να δημιουργήσετε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum
Εσείς δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις σε αυτό το forum